İmplant Diş Tedavisinin Sunduğu Avantajlar

Günümüzde de oldukça yaygın olarak kullanılan implant diş, kişilerin eksik dişleri yerine geçen vida şeklindeki diş köküdür. Bu işlemi daha önce yaptırmamış olan kişiler “implant diş nedir?” diye merak ederler. İşlem aşamaları olarak, kişiye göre süresi değişken bir diş tedavisidir. Çene içerisine yerleştirilen implant, genellikle titanyum malzemeden üretilir.

26 Nisan 2021
İmplant Diş Tedavisinin Sunduğu Avantajlar

  Kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de implant dişin neden titanyum malzemeden üretildiği konusudur. Malzeme olarak titanyum kullanılmasının amacı, çene kemiğinin titanyum malzemeyi vücudun bir parçası olarak algılamasından kaynaklıdır. Uzmanlar, implant diş tedavisinde başarı oranının yüksek olma sebebinin, yüksek doku uyumuna sahip olmasından kaynaklandığını belirtmektedir.

  İmplant diş tedavisini, ağzında sadece tek bir diş eksiği bulunan kişiler tercih edebildiği gibi, tüm dişlerini baştan yenilemek isteyen kişiler de tercih edebilmektedir. İmplantın en büyük avantajları arasında, tek bir dişe müdahale edilmesi gereken durumlarda, civarda yer alan diğer dişlere temas etmeden işlem yapılabilmesi özelliği yer alır. İmplant diş tedavisi sonucunda kişiler gerçek dişlerinde olduğu gibi gerçeğe en yakın çiğneme hissine sahip olurlar. Bu yönüyle de, implant diş en çok tercih edilen diş tedavi seçeneklerinden biri olarak adını duyurur. İmplant diş tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

  İmplant Diş ve Avantajları

  İmplant diş, estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin de tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Kişiler ağız içindeki eksik dişlerinin yerini doldurmanın yanı sıra, daha estetik bir gülümsemeye sahip olmak için de implant diş seçeneğini tercih edebilmektedir. İmplant diş tedavisi tamamlandıktan sonra kişilere uzun süreli bir kullanım sunar. Bu süreç, kişilerin dişlerine en iyi şekilde bakma gayretleriyle de doğru orantılıdır.

   

  İmplant dişi tercih edilebilir kılan en büyük avantajı; eksik dişleri tamamlamak için tercih ediliyorsa, sağlam dişlere dokunmadan işlem yapılabilir olmasıdır. Sağlıklı bir gülüş, kişilerin özgüven kazanması konusunda da oldukça önemlidir. İmplant diş, kişilere estetik bir gülümseme de kazandırdığı için psikolojik olarak daha iyi hissetmelerine sebep olur. Bu işlem sonrasında kişiler protezin çıkma tedirginliği yaşamadan rahatlıkla yemeklerini yiyebilirler.

   

  İmplant diş tedavisinin göz ardı edilmemesi gereken en önemli avantajlarından bir diğeri ise, kişiye besinleri gerçek dişleriyle çiğniyormuş hissi vermesidir. Bu da tüketilen yiyeceklerin güzelce ağız içerisinde güzelce çiğnenerek mideye gönderilmesi demektir. Ağızda güzelce çiğnenmeden yutulan besinler mide sorunlarına sebep olacağı için implant diş bu sorunun da üstesinden gelir.

  Kişilere oldukça estetik bir görünüm kazandırması yönüyle, implant diş gülüş tasarımı alanında da ilgi görür. Kemik kayıplarını önleyen implant diş tedavisi, kemik erimesi şikayetlerinin de önüne geçer. Ağız kokusunu önlemesi ve kişilerin daha düzgün konuşmasına vesile olması da implant dişin sunduğu diğer avantajlardır. İmplantın vidaları belirli bir ölçüde üretildiği için çene kemiği bu vidalarla uyumlu olan herkese implant diş tedavisi uygulanabilir. Uzmanlar işlem öncesinde kişilerin genel sağlık durumunu göz alarak implant dişin uygulanabilir olup olmadığına karar verirler.

  İmplant diş konusuyla ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi de tedavi sürecinde acı hissedilip hissedilmediği meselesidir. İmplant diş uygulaması, lokal anestezi eşliğinde yapılan bir işlemdir. Bu nedenle kişiler işlem yapılırken ağrı hissetmezler. Ancak işlem sonrasında hafif ağrıların hissedilmesi olağandır. Bu ağrıların önüne geçebilmek için diş hekiminden yardım istenebilir.

  İmplant diş tedavisi yaptırmak isteyenler “İmplant diş yapımı ne kadar sürer?” konusunu da merak etmektedir. İmplant dişlerin tedavi süresi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat uzmanlar bu farklılığın 2 ya da 5 ay gibi bir süreç olduğuna dikkat çekmektedir. Kişiler kendi süreçleri hakkında en doğru bilgiye ulaşmak için diş hekimleriyle istişare etmelidirler. İstanbul Dental Care, implant diş uygulamalarında da alanında uzman ekibiyle hizmetinizde!

  Kimler İmplant Diş Yaptırabilir?

  Yapay protez olarak bilinen implant, kişilerin gerçek dişleri gibi işlev görmesi için diş etlerine yerleştirilir. Kök parça ve üst tabaka olmak üzere implant iki kısımdan meydana gelir. Kökün özünü oluşturan parçası üst tabakadır. Kök parça da yapay parça olarak tanımlanabilmektedir. Kişilerin ağız ve diş sağlığını alanında yaşadıkları şikayetlere erken müdahale edilmemesi durumunda diş kayıpları yaşanabilmektedir.

  Çiğneme esnasında yapay hissini yaşamak istemeyen kişiler, implant diş tedavisini tercih edebilir. Diş kaybı yaşayan kişiler, kaybın oluştuğu yerdeki boşluğu implant diş yapımı ile doldurabilirler. Bu tedavi, kullanım dışı kalmış dişlerin çekilmesi işleminden sonra uygulanır. Dişin çekildiği kısımda bir yuva oluşturularak bu yuvaya implantın temeli olan kök parça yerleştirilir. Yerleştirilen bu kök parçasının çene kemiğiyle kaynaşma süresi herkese göre farklılık gösteren bir süreçtir.

  Diş hekimleri bu sürenin üç ila beş ay kadar sürebildiğini ve kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirtmektedir. Kök parça çene kemiğine kaynayana kadar kişiler bu aşamada dişsiz olarak idare ederler. Kök parça kemikle kaynadığı zaman da implantın üst kısmı yapılır. İmplant diş daha çok diş eksiği olan kişilerin bu eksikliğini giderebilmek için uygulanır. Estetik bir gülüşe sahip olmak için uzmanlar sağlam dişlerin çekilmesi yerine diş teli uygulaması yapılmanın daha ideal olduğunu belirtmektedir.

  Diş implantlarının çapı, kişilerin çene ve ağız kemiği yapısına göre farklılık gösterir. İmplant diş fiyatları, işlem yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösterir. Uygulanacak olan implantın çapı ve uzunluğu önceden çekilen diş filmi sonucuna göre belirlenir. Kişiler bu aşamada merak ettikleri tüm detayları diş hekimine sorarak, estetik bir gülüşten beklentilerinin ne olduğunu ifade etmekten çekinmemelidir.

  İmplant Dişlerin Bakımı ve Tedavi Sonrasında Beslenme Nasıl Olur?
  İmplant dişlerin düzenli olarak bakımının yapılması uzun süreli bir kullanım açısından büyük önem taşır. İmplant diş tedavisinin ardından hafif bir şişlik oluşmasını, diş hekimleri normal olarak karşılar. İmplant diş uygulaması çene kemiği üzerinde yapılan bir işlem olduğu için hafif bir şişlik meydana gelebilir. Bu şişliğin hafiflemesi için çene tarafına buz kompresi uygulanabilir.

  Yeni implant diş tedavisi gören kişiler tükettikleri besinlere oldukça dikkat etmelidir. İmplant, çene kemiğiyle kaynayana kadar dişi zorlayacak gıdalar yemekten kaçınmalıdır. Tüketilen sıvıların aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmeli, sert kabuklu besin tüketmemeye özen gösterilmelidir. Sert kabuklu besinler, ani hareketle diş etinde acıya sebep olabileceği için implantın çene kemiğiyle kaynamasına da engel teşkil edebilmektedir.

  İmplant diş tedavisinin ardından kişiler; yoğurt, muhallebi, çorba, meyve suyu gibi dişlerini zorlamayacak hafif besinler tüketmelidir. Diş hekimleri bu aşamada kişileri hangi besinleri tüketip tüketemeyeceği konusunda uyarmaktadır. İmplant diş tedavi sürecini başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için doktorunuzun önerilerini maksimum düzeyde uygulamanızda fayda var.

  İmplant diş tedavisi yapıldıktan sonraki 2 gün oldukça önemlidir. Yaklaşık olarak bir gün kadar kişiler ağızlarını çalkalamamaya özen göstermelidir. Diş hekimleri ilk aşamada diş ipi ve diş fırçası kullanımında da oldukça nazik davranılması gerektiğini belirtir. İmplant dişlerin, pamuk ya da gazlı bez yardımıyla çok hassas bir şekilde temizlenmesine özen gösterilmelidir. İmplant diş yaptırmak isteyen kişiler, öncesinde diş hekimlerine genel sağlık durumu hakkında bilgi vermeyi unutmamalıdır.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.