VALİ ÜMİT,OKUL İNŞAATLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde depreme dayanıksız olarak belirlenen okullarda devam eden güçlendirme, bakım ve onarım çalışmalarını yerinde inceledi.

29 Temmuz 2020
VALİ ÜMİT,OKUL İNŞAATLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, ilimizde Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürütülen çalışmalar neticesinde olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu tespit edilen 20 okuldan güçlendirme, bakım ve onarım çalışmaları devam eden Bolu Anadolu Lisesi, Bolu Atatürk İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
  Sayın Valimiz Ahmet Ümit, okullarda yürütülen çalışmalar hakkında okul müdürlerinden ve yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı.
  “20 OKULUMUZ İÇİN 58 MİLYON TL BÜTÇE YAPTIK”
  Sayın Valimiz Ahmet Ümit, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda yaptığı incelemelerin ardından Ocak ayında resmi süreci başlatılan ve güçlendirme, bakım ve onarım çalışmaları için toplam 58 Milyon TL bütçe temin edilen 20 okulda yürütülen çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
  Okullarda yürütülen çalışmalarla ilgili Vali Ümit, “Güçlendirilmesi gerekli binaların tespiti ve ödeneklerin temini için Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığımızın nezaretinde bütün okul binalarımız kontrolden geçirildi ve yıkılması gereken 26 bina ile 20 tane öncelikli güçlendirme yapılması gereken bina tespit edildi. Ocak ayında resmi süreci başlattık. Mayıs ayında da bütün işlemleri tamamladık. 20 okulumuzun güçlendirme, bakım ve onarımları için Milli Eğitim Bakanlığımızdan ilk etapta 20 Milyon ödenek sağladık. 1 yılı aşkın çalışmalarımız neticesinde Milli Eğitim Bakanlığımızdan birçok ilin alamadığı bizim için önemli bir miktar sayılan 28 Milyon TL. ilave ödeneğin taahhütünü aldık. 10 Milyon TL. de İl Özel İdaresi kaynaklarından aktardık. Böylece okullarımız için 58 Milyon TL bütçe temin etmiş olduk. Bu bütçeyle 9 okulumuz yerine 20 okulumuzun’da güçlendirilmesini sağlamış olacağız.
  Haziran ayından itibaren de güçlendirmede öncelikli olan 20 binamızın peyderpey ihaleleri yapıldı. Yüklenici firmalara 90 ile 120 gün arasında süre verildi. Projeler ve teknik kontroller İl Özel İdaresi mühendislerince Valiliğimiz koordinesinde yapılmaktadır” şeklinde konuştu.
  “EYLÜL AYINDA İHTİYACIMIZ KADAR BİNAYI TESLİM ALACAĞIZ”
  Güçlendirmesi yapılan 20 okuldan ihtiyacı giderecek kadarının Eylül ayında teslim edileceğini belirten Vali Ümit, “Yaptığımız planlamalar neticesinde Eylül ayı itibariyle ihtiyacımız kadar binayı teslim almış olacağız. Bazı okullarımızda ise çalışmalar devam edecek. Ama mümkün olan en kısa zamanda güçlendirme, bakım ve onarım çalışmaları tamamlanarak okullarımız çağın şartlarına uygun bir şekilde öğrencilerimizin hizmetine sunulacak. Bu bağlamda çalışmalarından dolayı İl Özel İdaresi Genel Sekreterine, İl Genel Meclis Başkanına, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, mühendislerimize, yüklenici firma yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
  Sayın Valimiz Ahmet Ümit’in inceleme ziyaretlerinde, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Sırrı Köstereli, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, İl Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, okul müdürleri ve yüklenici firma temsilcileri de hazır bulundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.