SELİN VURDUĞU TAVUK ÜRETİCİLERİNDEN YARDIM ÇAĞRISI

SAKARYA'DA YAKLAŞIK 500 BİN KANATLI HAYVAN TELEF OLDU

26 Temmuz 2019

  Türkiye'nin beyaz et ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yaşanan sel felaketi kanatlı hayvan üretimini vurdu. Tavuk üreticileri zararlarının giderilmesi için devletten destek beklediklerini söylediler.

  Sakarya'da 18'e yakın kümesin kullanılmaz hale geldiği afette 500 bin dolayında kanatlı hayvan telef oldu. Kocaali ve çevresinde bulunan yaklaşık 20 üretim çiftliği kullanılamaz hale geldi. Çiftliklerde telef olan hayvanlar kazılan çukurlara gömülüyor.

  Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, afet sonrasında yaklaşık 500 bin kanatlı hayvanın telef olduğunu açıklayarak, "afet gerçekten çok büyük ve büyük kayıplarımız var. Şu anda devletimiz, belediyemiz bizlere yardımcı oluyor. Belirli bir yer belirleyip kazı çalışmaları yapıp bu telef olan hayvanları imha ediyorlar. Şu anda temizleme ve ilaçlama işleri devam ediyor. Afet büyük olduğu için biraz işler yavaş ilerliyor. Söylediğim gibi bölgede 500 bin hayvan telef oldu. Bu tesislerin bir an önce faaliyete geçmediği taktirde beyaz ette de bir sıkıntı olacaktır. Çünkü 500 bin hayvan az değildir. Bir an önce devletimiz ve entegre sahipleri bu işe bir çözüm bulup tekrar üretime geçmemiz gerekiyor" diye konuştu.

  Zararın çok büyük olduğuna dikkat çeken üretici Ali Sarıoğlu, "bu zararlarımızı kendi başımıza gidermemiz imkansız. Bizim zararlarımızın bir an evvel giderilmesi ve bir an evvel üretime geçmemiz gerekiyor. Bizler şu an maddi ve manevi çok zor durumdayız. Aldığımız krediler var Devlet bu kredilerimizi ertelemesi gerekiyor.  Devletimiz bizlerin ayağa kalkması için tekrar kredi vermesi gerekiyor. Bizim entegre sahiplerinden de hala bir ses çıkmadı bizimle de kimse daha bu zamana kadar görüşmedi. Bize verilen civciv ve yemlerin silinmesini istiyoruz. Bu işin altından da kalkmamız imkansız. Bizim sorunlarımız büyük ve bu uzun zamanda değil kısa zamanda halledilmesi gerekir işlerdir" dedi.

  Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, tavuk çiftlikleriyle ilgili acil yapılması gereken işleri yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Burada bulunduğumuz tesis bölgenin en büyük tesisi ve 160 bin hayvan telef oldu. Biz belediye olarak 4 gündür burada telef olmuş hayvanlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz ve ilaçlamadan gömülmesine kadar çalışmalarımızı yapıyoruz. Bölgemizde zarar gören tesislerimizde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Karasu Belediyesinin desteğiyle zarar gören tesislerimizin bir an evvel üretime geçip yeni döneme hazırlanmaları için, bütün ekipmanlarımızla zarar gören üreticilerimize yardımcı oluyoruz ve onlarla birlikte canla başla çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.