AĞAÇ KÖKLERİNİ SÜS EŞYASINA DÖNÜŞTÜRÜYOR

HOBİ ATÖLYESİNDE AĞAÇ KÖKLERİNİ İŞLEYEREK SERGİLİYOR

11 Haziran 2019

  Sakarya'nın Sapanca ilçesi'nde yaşayan Ahmet Kezer, ormandan, derelerden ve taş ocaklarından topladığı ağaç köklerini işleyerek mobilya ve süs eşyası yapıyor.

  Ağaç ve ağaç köklerini objelere dönüştüren Ahmet Kezer, yaptığı sanatsal çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. Sapanca ilçesi Yanık Mahallesi'nde "Crazy Ahmet" olarak tanınan 51 yaşındaki Ahmet Kezer, ormandan topladığı çürümeye yüz tutmuş ağaç ve ağaç köklerini birbirinden farklı objelere dönüştürüyor.

  Doğaya zarar vermeden çalıştığını anlatan Kezer, "Bu dalları bir dere kenarında veya bir deniz kenarında da bulabilirsiniz. Hatta bir inşaat alanında gezerken bile bu objeleri bulabilirsiniz. Bu görmekle alakalı olan bir şey. Buradaki objeleri bu şekilde doğa size böyle vermiyor. Onları bulup üzerinde çalışıp en azından üzerindeki fazlalıkları çıkartmanız gerekiyor. Temizlendikten sonrada bunlar güzel bir şekilde ortaya çıkıyor. Doğada bulduğum bu objelerin üzerleri taş ve toprak dolu oluyor ama ben bunları işliyorum ve bu hale getiriyorum" diye konuştu.

  Kezer, ağaç köklerinin işlemlerin ardından güzel bir görüntüye kavuştuğunu kaydederek şunları söyledi:

  "Bu objeleri temizlerken üzerine aldığı darbeler size görsel olarak geriye dönüyor. Bir ağacın kabuğuyla durması ayrı kabuğunun temizlemesiyle birlikte durması ayrı bir güzellik veriyor. Bende bunu anladığım için genel kabuklu ağaçların ayrı ayrı burada bulundurmaktayım. Doğada bulduğunuz objeyi en güzel görseli yakaladığınız an işte dediğim bu an. Gerçekten öyle bir enteresan ki her boyuttan her açıdan farklı bir görüntü veriyor size. İşte doğa böyle bir şey"

  Hobi atölyesinde ağaç köklerini sanat eserine dönüştüren Kezer, mağaza açmak istemediğini vurgulayarak, "Benim bir mağazam yok ve hiçbir zamanda mağaza açmayı düşünmedim. Benim burada sadece bir hobi atölyem var. Atölyemde bitmiş bir sürü objeler var. Satılmaya hazır ama ben bunları satmak için değil buraya gelen insanlara, doğadan alınan bir objeleri veya bir odunu odunluktan nasıl bir işlevsel hale geldiğini göstermek için hepsi doğal hallerinde duruyorlar. Sadece kendimce küçük dokunuşlar katarak abajurdan tutun mumluğuna kadar nelere dönüşebileceğini göstermek istiyorum insanları" dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.