İNEBOLU ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ

KASTAMONU'NUN İNEBOLU İLÇESİNDE ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

10 Haziran 2019

  Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü kutlandı.

  Milli Mücadele döneminde İstanbul'dan tekne ve takalarla binbir güçlükle İnebolu'ya getirilen silah ve cephanelerin, kadın erkek, genç yaşlı demeden kağnılarla, Ankara'ya, bağımsızlık savaşı veren Kuvay-ı milliye güçlerine ulaştırılması nedeniyle, Yunan gemilerince 9 Haziran 1921'de bombalanan ilçede, işgal kuvvetlerinin karaya çıkışına izin verilmemesinin 98. yılı nedeniyle tören düzenlendi. İlk tören Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından kutlamalara liman mevkisinde devam edildi.

  Törende konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, İnebolulu kayıkçıların ve yöre halkının 100 yıl önce verdiği mücadelenin sözle anlatılabilecek bir kahramanlık olmadığını vurgulayarak, "çok büyük bir fedakarlık göstermişler, hatta imkansız diye düşünülen işleri başarmışlar. Dolayısıyla bugün burada yapmış olduğumuz bu anmada, Şeref ve Kahramanlık Günü törenlerini yad ederken onların o gün gösterdikleri o fedakarlığı, yokluklar içinde gösterdikleri o büyük gayreti gözümüzün önüne mutlaka getirmeliyiz. Bundan sonra da ülkemizde yapmamız gerekenleri planlarken, yaparken hep onları örnek almalıyız diye düşünüyorum ki bizler onların hakkını ödeyebilelim, onlara layık evlatlar olabilelim" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından temsili olarak deniz yoluyla gelen cephaneler kayıklardan alınarak iskeledeki kağnıya yüklendi. Ardından İnebolu önlerine gelen Yunan gemileri, ilçeden yapılan top atışları sonucu uzaklaştırıldı. Temsili gösterilerin ardından Sahil Güvenlik gemisi tarafından selamlama geçişi yapıldı.

  İnebolu Belediyesi Heyamola ekibi ve öğrencilerin sunduğu halk oyunları gösterileriyle devam eden program, ödül töreniyle sona erdi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.