ONLAR MESLEĞİN SON USTALARI

YARIM ASIRDIR AYAKKABI TEZGAHINDA MESLEĞİNİ YAŞATIYOR

24 Mayıs 2019

  Sakarya’da yaşayan 74 yaşındaki İsmail Kınalı , kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasında yer alan ayakkabıcılık mesleğini teknolojiye inat el emeği göz nuruyla yaşatmaya çalışıyor.

  Eskiden ısmarlama denilen ve müşterilerin zevkine göre ustalar tarafından üretilen el yapımı ayakkabıcılık teknolojiye yenildi. Bu özel gelenek, Sakarya’da son ustalar tarafından yaşatılıyor. Sakarya’da 63 yıldan bu yana 9 metrekare dükkanında ısmarlama ayakkabı imalatı ve tamirciliğini yapan 5 çocuk babası 74 yaşındaki İsmail Kınalı, kunduracılık mesleğinin çırak yetiştirilememesinden dolayı ölme noktasına geldiğini belirterek, "Ayakkabıcılık mesleği gelecek vaat etmediği için yok olmaya yüz tutuyor. El işçiliği ile yapılan ayakkabı imalatı fabrikasyona yenik düştü. Ben 74 yaşındayım ve bu işi 11 yaşımdan bu yana yapıyorum. Yanımızda bir çok insan yetiştirdik ve maliyetleri yüksek olduğu için mecburen işleri bıraktırmak zorunda kaldık. Tek başıma çalışarak burada mücadele ediyorum. Yanına bir elaman alsan kendini kurtarmıyor ve bizde tek başımıza bu işi sürdürmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

  Ayakkabıcılığın son ustaları olduğunu anlatan Kınalı, şöyle konuştu:

  "Artık arkadan yetişen elaman çırak gelmiyor. Bizler artık ısmarlama ayakkabıcı ustalarının sonuncusuyuz. Tabi ki artık ısmarlama ayakkabılara rağbet azaldı ve artık ısmarlama ayakkabıda yapamıyoruz. Ayda 3 veya 4 çift ayakkabı yapıyoruz o da ancak bizim harçlığımızı çıkartıyor. Bizler artık bu işin son ustalarıyız ve Adapazarı’nda da benden başka bu işi yapan iki kişi var. Çünkü artık geriden gelmediği için bizler mesleğimizin son ustalarıyız. Bizlerde gittikten sonra artık bu meslekte gitmiştir. Çünkü bu mesleği öğrenen yok artık, yetişende yok. Bizler bu mesleği yaşatmaya çalışıyoruz ama nereye kadar bilemiyorum. Ben bu mesleği 63 yıldır yapıyorum. Çıraklık yaptım, kalfalık yaptım ve askerden sonra kendi iş yerimi kurdum."

   

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.