ENGELLİ USTAOĞLU AZMİYLE ÖRNEK OLUYOR

KÖŞE YAZILARI VE YAZDIĞI KİTAPLA ENGELLİLERİN SORUNLARINA DİKKAT ÇEKİYOR

22 Mayıs 2019

  Bolu'da yaşayan doğuştan spastik engelli 40 yaşındaki Onur Ustaoğlu, hem yazdığı kitap ve köşe yazıları hem de ürettiği projelerle engellilerin sorunlarına dikkati çekerek, çözüm yolu arıyor. 

  Doğumunda beynin motor diye adlandırılan bölümünün etkilenmesi nedeniyle dünyaya gözlerini engelli olarak açan Ustaoğlu, hem çocukluğu hem de gençlik yıllarında bu engelini aşmak ve kendisinin de bir birey olduğunu kanıtlamak için çaba harcadı.

  Engeli nedeniyle okula gidemeyen Ustaoğlu, kendisine özel ders vermeyi kabul eden babasının bir arkadaşının çabaları sonucunda okuma yazmayı sadece 3 ayda öğrenerek ilerleyen yıllarda da kendisini geliştirdi. Babasının aldığı bilgisayarı kullanmayı da çok kısa sürede öğrenen Ustaoğlu, zamanla kendisini geliştirerek, başta web sitesi tasarlamak olmak üzere birçok işini bilgisayardan yaptı. Ustaoğlu, ilerleyen yıllarda, engellilerin sorunlarına kafa yormaya başlayarak, bunların diğer insanlar tarafından da bilinmesi için bir internet sitesinde köşe yazısı yazmaya başladı. 

  Daha sonra köşe yazılarını günlük yayınlanan bir yerel gazetede yazmaya devam eden Ustaoğlu, sadece sağ elindeki 3 parmağını kullanarak yazdığı bu yazılarının engellilere de ulaşmasını sağlamak için sesli hale getirdi. Ustaoğlu'na Türkiye'nin çeşitli illerinden destek veren gönüllü arkadaşlarının seslendirdiği köşe yazıları her hafta ilde bulunan bir yerel gazetede hem sesli hem de metin olarak yayımlanıyor. 

  Gazetede bir günde eskiyen yazılarının daha uzun ömürlü olması için bunların bir kitaba aktarılması için de çalışma yürüten Ustaoğlu, 3 yıl önce ilk kitabını "Hey biz de buradayız" ismiyle yayınladı. Aynı zamanda sesli olarak da yayınlandı ve bu kitap yeni bir proje ile e-kitap haline getirildi. Ustaoğlu, yazmaya başladığı ikinci kitabıyla engellilerin sorunlarının daha fazla kitlelere ulaşması için çaba harcıyor.
  "BENİM KÖŞE YAZILARIM NORMAL DEĞİLDİR"
  Onur Ustaoğlu, engellilerin sorunlarına çözüm bulmak için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bolu'da internet sitesi bulunan bir gazeteciye mesaj atarak köşe yazmak istediğini ilettiğini söyleyen Ustaoğlu, "o da sağ olsun bana yaz dedi. Hatta orada belli bir süreden sonra beni o internet sitesinin yazı işleri sorumlusu yaptılar" dedi.

  Ustaoğlu, daha sonra yerel gazetelerde köşe yazmaya devam ettiğini anlatarak, "benim köşe yazılarım normal değildir. Hep gönüllü arkadaşlar tarafından seslendirilir. Aslında başlangıçta bu yazılarımın seslendirilme projesi engelliler yazılarıma daha rahat ulaşsın diye başladı ama sonradan gördük ki herkes okumaktan çok dinlemeyi tercih ediyor" diye konuştu. 
  EN BÜYÜK HAYALİ YAZILARININ ULUSAL BİR GAZETEDE YAYIMLANMASI

  Yazdığı köşe yazıları ile bazı röportajların derlemesi olarak hazırladığı "Hey biz de buradayız" isimli kitabının yazım sürecinin 3 ay sürdüğünü dile getiren Ustaoğlu, bu kitabın tüm gelirinin Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfına bağışlandığını bildirdi.

  Ustaoğlu, kitabın seslendirilmesini de ünlü isimlerin yaptığına değinerek, "seslendirmesinin bulunduğu CD aynı anda piyasaya çıktı. Şimdi ikinci kitabıma başladım ama benim en büyük isteğim bu yazdığım yazıların ulusal bir gazetede yayımlanması. Aynı formatta sesli olarak ulusal bir gazetede yazmak istiyorum" ifadelerini kullandı. 
   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.