TOPLUM RUH SAĞLIĞI ÜYELERİNİN OYNADIĞI TİYATRO İZLEYENLERİ GÜLDÜRDÜ

ÜÇ AYLIK EĞİTİMİN ARDINDAN OYUNLARI SEYİRCİYLE BULUŞTU

16 Mayıs 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören hastaların üç aylık eğitimlerin ardından sergiledikleri tiyatro oyunu beğeniyle izlendi.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği ve Bolu Bölge Tiyatrosu'nun katkılarıyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle 'Amca size insan diyebilir miyim?' isimli tiyatro oyunu hazırlandı. Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak, ekibindeki iki oyuncuyla birlikte hastanede tedavi gören 15 hasta, 2 psikolog, 2 hemşireyle birlikte oyun için üç ay hazırlık yaptı. Bir yandan tedavileri süren hastalar bir yandan da provalara katılarak tiyatro oyunu için eğitim aldı. Zorlu prova ve eğitimlerin ardından hazırlanan oyun İl Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluştu.

  İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Hülya Ensari ve hastaların yakınları ile sağlık çalışanları oyunu ilgiyle izledi. Tiyatro oyunu, hastanede farklı hastalıklarla tedavi gören hastalara da moral ve motivasyon sağladı. Tedavi süreçleri devam eden hastaların sergiledikleri oyundaki diyaloglar izleyicilere neşeli anlar yarattı.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Hülya Ensari, ruh sağlığı konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, "Engellilik konusunda bedensel engelliler ve zihinsel engelliler toplum tarafından biliniyor fakat ruhsal engelliler pek bilinmiyor. Biz engellilerin arasında ruhsal engellilerin var olduğunu belirterek farkındalık yaratmak istiyoruz. Toplumda onlara karşı var olan korku, damgalama ve ayrımcılığa yönelik aslında onların da bir tiyatro oyununu sergileyebilecek kadar hepimizin içinden birisi olduğunu göstermek istiyoruz" diye konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.