APO'NUN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞME YASAĞI KALDIRILDI

BAKAN APO'YA AVUKATLARIYLA GÖRÜŞME İMKANI GETİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

16 Mayıs 2019

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, PKK’nın elebaşı Apo’nun avukatlarıyla görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada daha önce getirilen görüşme yasağının kaldırıldığını ve görüşme imkanı getirildiğini söyledi.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesini kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Gül, Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesiyle ilgili, görüşme yasağına ilişkin kararların kaldırıldığını ve görüşme imkanı getirildiğini belirtti.

  Hükümlülerin avukatlarıyla görüşmelerinin kanuni bir hak olduğunu söyleyen Gül, “İnfaz Kanunu hükümlülerin avukatlarıyla görüşme hakkını düzenlemiştir. Bu görüşmenin ne şekilde olacağını, sınırlarını, çerçevesini de yine ayrıntılı bir şekilde kanun düzenlemiştir. Bu hakkın ihlali ya da belli bir güvenlik riskinin oluşması gibi hallerde sınırlama olabileceğini de düzenlemiştir. Elbette bu sınırlamalar, kısıtlamalar da yine yargının denetimine açıktır. Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi. Dolayısıyla hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının da görüşme imkanı söz konusu olmuştur” dedi. Gül ayrıca HDP’lilerin de İmralı’ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirtti.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.