MÜLTECİLER BOLU'DA İFTARDA BULUŞTU

SADAKATAŞI DERNEĞİ'NDEN BOLU'DAKİ MÜLTECİLERE İFTAR YEMEĞİ DÜZENLENDİ

16 Mayıs 2019

  Bolu'da, aralarında Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlıların da bulunduğu ihtiyaç sahipleri iftar programında bir araya geldi. 

  Ramazan ayı yardımları kapsamında Sadakataşı Derneği tarafından Bolu'da Türk ve Suriyeli ailelere dağıtılan yardım kolileri ve bu ailelerin çocuklarına alınan bayram hediyelerinin ardından Aşağısoku Mahallesi'nde yer alan Atatürk Orman Parkı'nın içindeki bir restoranda iftar programı düzenlendi.

  Sadakataşı Derneği Genel Başkanı Kemal Özdal, ramazan ayının manevi iklimini, bereketini, özünü ve gerçek anlamını hep birlikte bu iftar programıyla yaşadıklarını kaydetti.

  Özdal, "ramazan" kelimesinin anlamının vücut bulduğu paylaşmanın, kardeşliğin, dayanışmanın, hayırseverliğin, yardımlaşma ile bir arada barış, sevgi ve kardeşlik içerisinde yaşama kültürünün bugün ortaya çıktığına değindi.

  Bin yıldır bu topraklarda hep birlikte barış, huzur ve esenlik içerisinde yaşamaya gayret edildiğini anlatan Özdal, "bugün dünyanın birçok bölgesinde maalesef Müslümanlar yaşamış oldukları zulümler, işgaller, savaşlar sebebiyle yaşadıkları topraklardan göç etmek, hicret etmek ve başkalarının yanına sığınarak kardeşliğine güvenip onların himayesi altına girmiş durumda. Başta Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere Filistinli, Iraklı, Lübnanlı, Arakanlı, Somalili, Doğu Türkistanlı ve dünyanın birçok bölgesindeki mülteci ve muhacir kardeşlerimiz, inşallah ramazan günlerinin manevi bereketiyle zulümden kurtulup biran önce topraklarına geri dönerler." diye konuştu.

  Başta Suriyeli vatandaşlar olmak üzere, Türkiye’de yaşayan mültecilere yönelik birtakım çirkin açıklamalar ve davranışlarla karşı karşıya kalındığını aktaran Özdal, şunları kaydetti: "Ayrımcılığa, ötekileştirmeye, dışlanmaya, yabancı düşmanlığına karşı her şeyden önemlisi de birlik ve beraberliğimizi tehlikeye sokacak güvenliğimizi, hukukumuzu, ilişkilerimizi bozacak çatışmaya ve toplum içerisinde huzursuzluğa sebep olacak bütün açıklamalara davranışlara şiddetle karşı olduğumuzu ve buna karşılık misafirlerimizin, mülteci kardeşlerimizin daima yanlarında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Başta Bolu Valimize, değerli yardımcılarına, Bolu’da bulunan sivil toplum kuruluşlarına, sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümet yetkililerine özellikle Bolu üzerinden oluşturulmak istenen algıyı çok seri bir şekilde bozarak, gerçekleri kamuoyuna anlatmak suretiyle bu oyunu, algı operasyonunu ortadan kaldırdıkları için çok teşekkür etmek istiyorum." 

  Bolu Vali Yardımcısı İlhan Turgut, Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Başkanı Fethi Sarımsakcı ve çok sayıda ihtiyaç sahibinin katıldığı iftar programı, duaların ardından sona erdi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.