YSK BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA...

GÜVEN, "YENİ BİR SEÇİM DEĞİL, YENİLEME SEÇİMİ YAPIYORUZ"

15 Mayıs 2019

  YSK Başkanı Sadi Güven İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Güven açıklamasında “İstanbul'da yeni bir seçim değil yenileme seçimi yapıyoruz” dedi.

  YSK Başkanı Sadi Güven, yeniden yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri hakkında konuştu. Güven, “biz bugün itibariyle tüm siyasi partilerimizle; bizim seçmen kütüğünün siyasi partilerle bilgi paylaştığı sistem üzerinden paylaştık.

  Listede kendimi göremedim diyenler, bugün öğleden sonra 23 Haziran seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecek. Seçmen listelerine bugün ysk.gov.tr'den bakılabilir.

  Seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacak. Sadece sandık kurulları değişecek, onun dışında bir değişiklik olmayacak. 31 Mart seçimlerindeki şartlarla seçime gidilecek.

  Oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili 5 gün önce 18 Haziran'da aynı listelerde, değişiklik yapmadan yanına oy kullanamaz işareti düşülecek. Seçmen sayılarında değişiklik olmayacak, onlar silinmeyecek, sadece sistem 'oy kullanamaz' şerhini düşecek.

  Bugüne kadar yapmış oldukları sorgulamada bulamazlar. Sistem şöyle işliyor. Türkiye'de kim seçmen ise; o an itibariyle seçmen listeleri yayınlanıyor. Kendini bulamayan vatandaşlarımız, adres değişikliği olup da İstanbul dışına giden, listeden düşen seçmenlerdir” dedi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.