HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLANMAYA BAŞLADI...

KENDİLERİ İÇİN DEĞİL, TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN MESAJLAR VERDİLER...

14 Mayıs 2019

  Toplum sağlığının öncü sesi olan hemşireler, kendilerine ait olan Hemşirelik Haftası’nda da yetersiz beslenme ve yoksulluk gibi sağlığın önündeki engellerin kaldırılması, sağlıkta temel olan eğitim sektörünün de katılımını gerektiren bütüncül bir yaklaşımın sergilenmesi, birey ve toplumun sağlığını iyileştirmek için sağlığın sosyal belirleyicilerinin de ele alınması, özellikle birinci basamak sağlık hizmetleri ve aşılamaya önem verilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

  HABER: ARZU SARI

  Hemşirelik Haftası Bolu’da da Anıt Park’ta düzenlenen törenle kutlandı. Toplum sağlığının öncü sesi olan hemşirelerin 12-18 Mayıs tarihleri arasında toplum sağlığına dikkat çekmek için mesajlar verdiği Hemşirelik Haftası Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.

  Bolu İli Hemşirelik Komitesi’nin çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu. Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’nün organizasyonunda Basın ve Halkla İlişkiler Müdiresi Hümeyra Ertok Kahveci’nin sunumu ile gerçekleştirilen programa ilin protokol temsilcileri, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol ve sağlık mensupları katıldı.

  Günün konuşmasını yapan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Hacer Alpteker yetersiz beslenme ve yoksulluk gibi sağlığın önündeki engellerin kaldırılması, sağlıkta temel olan eğitim sektörünün de katılımını gerektiren bütüncül bir yaklaşımın sergilenmesi, birey ve toplumun sağlığını iyileştirmek için sağlığın sosyal belirleyicilerinin de ele alınması, özellikle birinci basamak sağlık hizmetleri ve aşılamaya önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Alpteker küresel sağlık sorunlarına da dikkat çekerek sağlık personellerine yönelik uygulanan şiddetin de olumsuz etkilerinin altını çizdi. Hemşirelerin hem birey hem de grup olarak herkese daha iyi sağlık bakım hizmeti sunmaları için etki ve güçlerinin farkına varmaları ve geliştirmeleri gerektiğine inandıklarını söyleyen Alpteker; gücün, etkili bir ekip üyesi ve lider olabilmek, bireylerin en üst sağlık düzeyine ulaşabilmelerine katkıda bulunmak ve sağlık bakımı alanında politika üreterek değişim yaratabilecek kişileri etkilemek için elzem olduğunu belirtti.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.