BOLU'LU MİLLİ OKÇU AŞIK'A SÖYLEŞİDE BÜYÜK SÜRPRİZ

TEKERLEKLİ SANDALYESİ İLE OKÇULUKTA TÜRKİYE'NİN GURURU OLDU

13 Mayıs 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  9 yaşında geçirdiği kaza nedeniyle bir elini ve iki ayağını kaybettikten sonra okçuluk sporuyla tanışarak hayatı değişen dünya ikincisi engelli milli okçu 29 yaşındaki Ömer Aşık, başarı hikayesini öğrencilere anlattı.

  2017 yılında Çin'de düzenlenen Paralimpik Okçuluk Dünya Şampiyonası'nda 2 dünya rekoru kırarak dünya şampiyonu olan takımda yer alan ve bireyselde ikincilik elde eden Bolulu milli okçu Ömer Aşık, Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşide başarı hikayesini öğrencilerle paylaştı. Sporculuk yaşamının yanı sıra bir yandan üniversite eğitimini sürdüren başarılı sporcu bir yandan da Sağlık Mahallesi'nde bulunan Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesi'nde memur olarak görev yapıyor. Engelli olmasına rağmen spor, eğitim ve iş yaşamını birlikte sürdüren Aşık, görev yaptığı okul tarafından düzenlenen söyleşide başarı merdivenlerini disiplinli ve planlı bir yaşam sayesinde nasıl çıktığını anlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe'nin de katıldığı söyleşide Aşık, Okul Müdür Yardımcısı Tuğba Ulusoy Ercan'ın sorularını yanıtladı.

  İlk yarışmasına 2003 yılında Aksaray'da katıldığını anlatan Aşık, "Hocam beni Türkiye şampiyonasına götürmek istedi. Bende antrenmansız olduğunu söyledim. Gelmemi ve neler yapabildiğimi görmemi istedi. Bedensel Engelliler Türkiye Şampiyonasında sonuncu oldum. O gün kendi kendime bir söz verdim. Hocamın inancını da boşa çıkarmamak için ben bunu yaparım dedim. Seneye o madalyayı alacağım söyledim. 2014 yılında Türkiye ikincisi olarak milli takım kampına davet edildim" diye konuştu.

  2016 yılında paralimbik oyunlarında bireyselde olimpiyat rekorunu elde ettiğini belirten milli sporcu, şöyle konuştu:

  "2017 yılında İtalya'da düzenlenen Avrupa Dünya sıralaması turnuvasında ise orada da bireyselde ikinci oldum. 2017 yılında Çin'de düzenlenen Dünya Şampiyonasında takım halinde iki dünya rekoruyla dünya şampiyonu olduk. Bireyselde de dünya ikincisi olarak tamamladım"

  Aşık, iş, spor ve eğitimini aynı anda birlikte yürütmenin en büyük sırrının düzenli hayat olduğunun altını çizerek, "Bunları yapabilmek için düzenli bir hayat, programlı bir hayat ve inanmış olmanız lazım. Tekerlekli sandalyede bir hayatınız varsa ve erişebilirliğin maalesef alt seviyede olduğu bir yerde yaşıyorsanız biraz zorluğu oluyor. Biraz kendi hayatınızdan fedakarlık etmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak göğsünüzde taşıdığınız ay yıldızı gerçekten sevmeniz lazım" şeklinde konuştu.

  Programın sonunda hayranı olduğu ve defalarca iş yerine gitmesine rağmen tanışamadığı İstanbul'daki ünlü midyeci Ahmet Çiçek'in kendisi için gönderdiği videoyu izleyen Aşık, duygusal anlar yaşadı. Yurt dışında olduğu için programa katılamayan Ahmet Çiçek'in ekibi Aşık'a çiçek hediye etti. Ahmet Çiçek, Aşık'ı İstanbul'daki restoranına davet etti.

   

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.