NAKKAŞLIK SANATININ SON TEMSİLCİLERİ

CAMİLERİ SÜSLEYİP NAKKAŞLIK SANATINI DUVARLARA YANSITIYORLAR

8 Mayıs 2019

  Türkiye'nin farklı kentlerinde camileri temelden alarak  süslemelerine kadar her detayı ekibiyle birlikte yapan cami ustası Yücel Kalfa ile nakkaşlık sanatının son temsilcilerinden Sıddık Korkutata, Ramazan ayında da yapımı devam eden camileri eserleriyle süslüyorlar.

  Cami yapımına 1993 yılında başlayan Yücel Kalfa, Türkiye’nin çeşitli illerinde temelden anahtar teslimi camiler yapıyor. Camileri temelden alarak son haline getiren cami ustası Yücel Kalfa, camilerin alemleri ve vitraylarının yanı sıra ekipleriyle birlikte süslemelerini ve nakkaş işlerini de yapıyor.

  Osmanlı döneminde oldukça yaygın olan ancak günümüzde ilginin azaldığı nakkaşlık sanatının son temsilcilerinden Sıddık Korkutata'da 24 yıldır cami ve sarayların duvarlarını, kubbelerini süslüyor. Bugüne dek Türkiye'nin dört bir yanındaki yüzlerce caminin, önemli işlere imza atan nakkaş, sanatını şimdilerde Şile’de Hasan Özyenice Camisi’nde icra ediyor.

  Geleneksel Türk sanatları arasında 9. yüzyıldan bu yana var olduğu bilinen nakkaşlık sanatının modern temsilcisi Sıddık Korkutata, camilerde süslemeler yaparak, Türk-İslam kültürünü gelecek nesillere taşıyor.

  İstanbul Şile’de yapımını tamamladığı Hasan Özyenice camiinde konuşan Cami Ustası Yücel Kalfa, "Biz bu camiye geçen yıl kurban bayramından sonra başladık ve ramazan bayramına yetiştirmek için  gayret gösterdik. Camimizin yapım işlerini bitirdik ve ramazanda vatandaşlarımız burada teravih namazlarını eda edeceklerdir. Bu caminin Nakkaş işlerini de Sıddık arkadaşımız yapmıştır. Burada çok güzel işler çıkarıyoruz ve yapılan işlerden de bende memnunum" diye konuştu.

  24 yıllık nakkaş ustası Sıddık Korkutata, sanatını gelecek nesillere aktarmak istediğini kaydederek şöyle konuştu: "Ecdadımız Osmanlı'dan kalan bu sanatı yapmak ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak istiyorum. Camide Osmanlı ve Selçuklu sentezlerinden çok güzel çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde nakkaş işi son olduğu için bozulmaya yüz tutmuş bir sanat olarak görmekteyiz. Bunun sebebi ise ehliyetsiz kişilerin bu sanatı yapmalarıdır"

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.