"BU KARAR DEMOKRASİYE MÜDAHALEDİR"

DÜZCE BAROSU'NDAN YSK KARARINA TEPKİ!

8 Mayıs 2019

  Düzce Baro Başkanı Avukat Azade Ay Yüksek Seçim Kurulu’ nun 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık Seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararın hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti kavramlarıyla bağdaşmayan ve aynı zamanda demokrasiye müdahale niteliğinde olduğunu söyledi.

  HABER: ARZU SARI

  Düzce Barosu adına basın açıklaması yapan Düzce Baro Başkanı Avukat Azade Ay, seçim kurullarında kamu görevlisi olmayan kişi yada üyelerin sandık kurulu üyesi olduklarından bahisle sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu gösterilerek YSK’nin verdiği seçimin yenilenmesi kararına tepki gösterdi.

  Ay, 298 sayılı Seçim Kanunu’nda sandık kurulu başkanı ve bir üyenin kamu görevlisi olması kuralı getirilmekle beraber bunun mümkün olmadığı hallerde sandık kurullarının teşkilinin usule uygun olacağının kabul edildiğini belirtti. Bu durumda verilen yenileme kararının gerekçesinin Hukuka ve Yasaya uygun olmadığının  açık olduğunu söyleyen Ay, “Kaldı ki usulsüz oluşturulduğu iddia olunan sandık kurullarının seçmen iradesine ve seçim sonuçlarına ne şekilde etkilediği de alınan kararda ne yazık ki açıklanmamıştır” dedi. 

  31 Mart seçimlerinin ardından tüm ülkenin İstanbul seçimlerini ve bu seçimlere yapılan itiraza kitlendiğini söyleyen Ay, 31 Mart’ tan 6 Mayıs’ a kadar her geçen gün artan ivmeyle gerilimin tırmandırıldığını Yüksek Seçim Kurulu’nun bu tırmanan gerilimin sonrasında yenileme kararını verdiğini ifade etti.

  Ay, “Kuvvetler ayrılığına dayanan sistemimizde Yargı erki Yasama ve Yürütme erkiyle yan yana gider bir görüntü vermeye başladığından beri artık kamuoyu Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını sorgulamaya başlamış, bu bağlamda yargının güven kaybı Ülkemizin bütünlüğü için tehdit ve demokrasimiz için tehlike oluşturmuştur. Hukukun üstünlüğü ve Hukuk Devleti kavramlarıyla bağdaşmayan ve aynı zamanda demokrasimize müdahale niteliğindeki bu karar karşısında yurttaşlarımızı 23 Haziran tarihinde demokratik haklarına sahip çıkmaları için oy kullanmaya davet ediyoruz” dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.