BAŞARI EN BÜYÜK SİLAHI...

DİYABETE MEYDAN OKUYOR!..

5 Mayıs 2019

  Bolu'da, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenecek yarışmalara hazırlık yapan milli cimnastikçi Baha Çağlayan, diyabet hastalığına rağmen katıldığı tüm organizasyonlardan madalyayla dönüyor. 

  Cimnastik antrenörü olan komşuları tarafından 6 yaşında cimnastiğe başlatılan 16 yaşındaki Artistik Milli Cimnastikci Baha Çağlayan, 7 yaşında akrabalarıyla tatildeyken rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

  Hastanede yapılan kontrollerde Baha'nın diyabet hastası olduğu belirlendi. Şeker hastası olduğunu öğrenen Baha, ilk başlarda zorlansa da cimnastik sporunu bırakmadan, çalışmalarını sürdürdü.

  Günlük yaşantısına, beslenmesine ve spor hayatına daha dikkatli bir şekilde yaklaşan Baha, hastalığına rağmen yurt içerisinde ve yurt dışında girdiği yarışmalardan birçok başarı elde etti.

  Baha Çağlayan, Bolu'nun Karaçayır Mahallesi'nde bulunan Murat Canbaş Cimastik Salonu'nda 2019 yılında yurt içerisinde ve yurt dışında yapılacak olan yarışmalarla 2024 Olimpiyatlarına günde yaklaşık 7,5 saat süren çift antrenmanla hazırlanıyor. 

  "Bazen antrenman yapamama durumum bile oluyor"

  Milli cimnastikçi Baha Çağlayan, cimnastiğe komşuları sayesinde başladığını anımsattı.

  Hastalığı nedeniyle ilk ilk başlarda antrenmanlarda çok zorlandığını anlatan Baha, "Antrenmanlarda bazen şekerim düşüyor ve antrenman yapamıyorum. Bazen antrenman yapamama durumum bile oluyor. Onu dengelemem gerekiyor. Beslenmemi antrenmanıma göre ayarlıyorum. Tam tutturduğum zaman bir sıkıntım olmuyor, şekerim düşmüyor. Tam performans verebiliyorum antrenmanda. Şu an çok sıkıntım yok şeker hastalığımla ilgili." dedi. 

  Baha, hedefinin Olimpiyatlara katılmak olduğunu vurgulayarak, "Bu yıl yurt içerisinde ve yurt dışında yapılacak olan yarışmalarla 2024 yılında yapılacak olan Olimpiyatlara hazırlanıyorum. Günde çift antrenman yapıyorum. Kazanmış olduğum madalyalar çalışmaların meyveleri. Bu yılın benim için güzel geçmesini istiyorum." şeklinde konuştu. 

  "Baha, meşakkatli yollardan geçti" 

  Baha Çağlayan'ın antrenörü Ersin Yılmaz da yaklaşık 27 yıldır cimnastik sporu içerisinde yer aldığını belirterek, 10 yıldır da cimnastik antrenörlüğü yaptığına değindi.

  Yılmaz, Baha'nın çok özel bir sporcu olduğunu vurgulayarak, "Özel olmasının sebebi, sadece cimnastiğiyle ilgili değil, sağlık sorunlarıyla nasıl baş ettiğini, önüne çıkan engelleri nasıl tek tek aşabildiğini gösterebilen örnek bir sporcumuz." diye konuştu. 

  Baha'nın uzun süredir bu hastalıkla mücadele ettiğini, çok meşakkatli yollardan geçtiğini anlatarak, o zamandan bu sürece kadar şu anda alıştığını, önündeki hedeflere ulaşacağını beklediğini söyledi.

  Yılmaz, Baha ile günde çift antrenman yaptıklarını, sağlık sorunlarıyla mücadele eden bir çocuk için zor bir süreç yaşandığını, antrenman yapmasının kendisine çok iyi geldiğini belirterek, Baha'nın Türkiye sınırları içerisinde aldığı başarının yeterli olmadığını, Avrupa, dünya ve olimpiyatlara açılması gerektiğini dile getirdi.

  20 gün hastanede tedavi gördü

  Baba Sedat Çağlayan da oğlunun hastalığı nedeniyle 20 gün hastanede tedavi altında kaldığını anlattı. 

  Şeker hastalığının o zaman da antrenmanlarını etkilediğini belirten Çağlayan, "Şeker hastalığı o zamanlarda oğlumu güçsüz durumda bıraktı. Baha, zamanla kendini toparladı ve şu anda son durumu gayet iyi. Yurt dışına, il dışına gidiyor ve her şeyini kendi kendine çözüyor. Cimnastik Federasyonu başta olmak üzere herkes Baha'ya destek oluyor. Başarılarına katkıda bulunuyor." ifadelerini kullandı.
   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.