ÇALIŞARAK KANSERİ YENDİ

KEMOTERAPİ GÖRÜRKEN HİBE KREDİYLE KEBAPÇI AÇTI

10 Nisan 2019

  Sakarya'da, akciğer kanserine yakalanmasına rağmen KOSGEB'den aldığı hibe krediyle açtığı kebapçı dükkanda çalışarak evine katkıda bulunan 40 yaşındaki Hanife Acar,  hastanedeki tedavisi ve iş yerinde bulduğu moral sayesinde sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Adapazarı ilçesinde 3 yıl önce rahatsızlanarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine giden Acar, tedavi sonrası akciğer kanseri olduğunu öğrendi. Ailesiyle büyük üzüntü yaşamasına rağmen hayata küsmeyen Acar, bir yandan kemoterapi tedavisi gördü bir yandan da KOSGEB'den aldığı hibe krediyle kendisine kebapçı dükkanı açtı.

  Çalışanlarıyla her gün dükkanında müşterilerine pide, kebap ve dönerleri hazırlayan Hanife Usta, gördüğü tedavi ve iş yerinde bulduğu moral sayesinde yeniden sağlığına kavuştu.

  3 yıl önce hastalığa yakalandığında pes etmediğini vurgulayan Acar, "Hastalığı yenmek için bir hedef belirlemiştim, dükkan açacaktım. Araştırma içerisine girdim ve KOSGEB kurslarına katıldım, oradan hibe kredisi alarak kebapçı dükkanı açtım. Dükkanımı açtığımda kendimi tamamen işime verdim. İş yerimde hem çalışıyorum hem de kanser tedavisini görmeye başladım. Kendimi işime odakladım ve hastalığımı unutmaya çalıştım" diye konuştu.

  İş yerindeki ustasının kendisine hep moral verdiğini ifade eden Acar, şunları kaydetti: "Hastalığım boyunca bana devamlı yardımcı olmuştur, kendisinden Allah razı olsun. Hastalığı gayretle azimle yenmeyi başardım. Allah'ın yardımıyla hastalığımızı yendik, işimizi de yaptık. KOSGEB desteğiyle çalışarak ikinci şubemizi bile açtık. Kansere resmen meydan okuyarak onu bitirdim. İnsan hastalığını öğrenince büyük psikoloji altına giriyor ama o psikolojinin altında kalmamalı, ben kalmadım. Bu hastalık beni yenemez çünkü bu doğuştan yoktu, hasta olan arkadaşlar hastalığın altında kalmasınlar. Kendilerine bir hedef belirleyip o hedeflerini gerçekleştirsinler. Kendine bir hedef belirlediğinde aşamayacağın hastalık yoktur."

  Acar ile beraber çalışan Zihni Duran'da kendisine hastalığı yenmesi için ellerinden gelen bütün desteği verdiklerini belirterek, yaptığı çalışmaların onun hastalığını bitirdiğini dile getirdi.

  Acar'a kebap, döner ve pide yapmayı öğrettiğini aktaran Duran, "Şimdi hedefi daha büyük ve hedeflerini gerçekleştirecek. Mücadele vererek, çalışarak kanseri yendi. Hem çalışıyordu hem tedavi görüyordu ama 'azmin zaferi' diyelim buna çünkü kansere teslim olmadı, 'Bunu yeneceğim.' dedi. Allah'a şükürler olsun kanseri yendi. Bizler her zaman yanında olduk, 3 yıl savaştı, galip geldi" şeklinde konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.