“İŞSİZLİK 7 MİLYONU AŞTI…”

“İŞSİZLİK BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASI DEMEKTİR”

14 Mart 2019

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya’da sivil toplum kuruluşu, sendika, iş dünyası temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle buluştu. Burada işsizliğin Türkiye’nin en temel sorunundan bir tanesi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, işsizliğin bütün kötülüklerin anası olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, ülke genelinde işsiz sayısının 7 milyonu aştığına da dikkat çekti.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya’da sivil toplum kuruluşu, sendika, iş dünyası temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

  İşsizlik üzerine konuşan Kılıçdaroğlu ülke genelinde işsizlik sayısının 7 milyonu aştığına dikkat çekerek, işsizliği sosyal devletin önlemesi gerektiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “İşsizlik Türkiye’nin en temel sorunlarından bir tanesi. Neredeyse her evde bir işsiz var. İşsiz sayısı 7 milyonu neredeyse aştı. En can yakıcı olanı da üniversite mezunlarının işsizliğidir. İlkokul, ortaokul mezunu olsa der ki, ‘Üniversite okusaydım daha rahat iş bulabilirdim’ ama üniversiteyi bitirenlerin yüzde 25-30’u işsizse Türkiye’de temel bir sorun var demektir. Niye okuturuz bir çocuklarımızı? Daha iyi bir yaşam standardı yakalamak için. Hiç kimse işsiz olmak için üniversiteye gitmez. Daha iyi bir hayat yaşamak için üniversite okur. İşsizlik ne demektir? İşsizlik bütün kötülüklerin anası demektir. Bir insan işsiz kalınca ne yapar? Nasıl geçinecek? Yasa dışı işler mi yapacak? İşsizliği önleyecek kim? Devleti yönetenler. Eğer siz işsizliği önleyemiyorsanız oturup bir düşünmek gerekiyor. İşsizliği önlemenin dünyada bilinen tek yolu var, üretmek. Üretirseniz herkesin iş olur. Üretirseniz herkesin aşı olur. Üretirseniz her evde hzuur olur” diye konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.