ÇİFTLER NEDEN BOŞANIR?

ÇOCUĞA NEYİN DEĞİŞECEĞİ DEĞİL, NEYİN AYNI KALACAĞI ANLATILMALI

14 Mart 2019

  Birbirini severek ve isteyerek evlenen çiftler, bir süre sonra ayrılmak için mahkeme salonlarına gidiyorlar. Peki, ne oluyor da o büyü bozuluyor ve çiftler artık birbirine tahammül edemez hale geliyor? Bolu Özel Çağsu Hastanesi psikolojik danışmanlarından Psikolog Cansu Yurtseven boşanmada sanıldığı gibi ekonomik nedenlerin değil ilişkisel nedenlerin başı çektiğini söylüyor. Elbette sırada şiddet ve ekonomik koşullarla diğer nedenler geliyor…

  HABER: ARZU SARI

  Boşanmak artık evlenmek kadar alışılagelen bir durum haline geldi. Birbirini seven bir çift, elbette boşanmak için evlenmiyor ancak zamanla koşullar değişiyor ve çift kendisini mahkeme salonunda buluveriyor.

  Çoğu zaman uzmanlardan yardım isteyen çiftler, danışmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda evliliklerini kurtarma yoluna gidebiliyor ama ne oluyor da onlar bu noktaya geliyor? Aslında sanıldığı gibi çiftleri kopma noktasına getiren en büyük sebep, toplumun kanayan yarası olan şiddet değil. Onlar mizaç farklılığından dolayı çoğu zaman ayrılma noktasına geliyor.

  MİZAÇ FARKLILIĞI…

  Bolu Özel Çağsu Hastanesi psikolojik danışmanlarından Psikolog Cansu Yurtseven boşanmada sanıldığı gibi ekonomik nedenlerin değil ilişkisel nedenlerin başı çektiğini söylüyor. Yurtseven sıradaki nedenler hakkında “Bunun yanı sıra şiddet, ekonomik koşullar, kültürel farklılıklar, çocukları yetiştirmedeki anlaşmazlıklar boşanmalara neden olabiliyor. Boşanmaların en büyük nedeni çiftlerin birbirlerinin duygu ve taleplerine cevap verememesidir. Problemlerden ziyade kişilerin karşılıklı çatışmaları sorun yaratıyor. Bunları aslında bir kenara bırakıp probleme odaklanmak gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

  ŞİDDET SIRALAMADAKİ YERİNİ KORUYOR

  Psikolog Cansu Yurtseven şiddetin de sıralamada olduğunu söyleyerek “Bunun yanı sıra şiddet, ekonomik koşullar, kültürel farklılıklar, çocukları yetiştirmedeki anlaşmazlıklar boşanmalara neden olabiliyor. Şiddet hala günümüzde boşanmada en büyük nedenlerden biri. Özellikle kadınların bunula ilgili bir çok şikayeti oluyor. Ekonomik kaynağı yoksa, eğitim düzeyi yeterli değilse bu tür danışlarımız daha fazla bu konudan şikayetçi olarak bizi bulabiliyor ve şiddet şikayetiyle başvuru yapabiliyor” diyor.

  EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR…

  Sebep ne olursa olsun boşanmalardan en çok çocuk etkileniyor. Psikolog Yurtseven, ayrılan anne ve babaların çocuklarına neyin değişeceği değil, neyin aynı kalacağı üzerine konuşmaları gerektiğini belirtiyor. Yurtseven, “Çocuklar bu durumdan tabi en fazla etkileniyor. Anne-babalarının bu süreci yaşamalarında en fazla üzülen ve etkilenen onlar oluyor. Aile danışmanları ya da psikologlar bu çocukların boşanma süreci ve boşanma sonrasında çocukların ruh sağlıklarının korunmasının aslında en büyük yararı sağlayacak olan kişilerdir. Boşanma sonrası süreçte çocukta aslında hayatında nelerin değişeceğinden nelerin farklılaşacağından ziyade, nelerin aynı kalacağı konuşulmalı ve çocuğa bu anlatılmalı. Çünkü bu farklılaşma çocukta belirsizliklere ve kaygıya yol açabilmekte. Bu da daha sonraki süreçte önüne geçilemeyen bir problem ya da sorun haline dönüşebilir” şeklinde konuşuyor.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.