BAKAN PEKCAN BOLU'DA İŞ DÜNYASINA SESLENDİ

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN 'İŞ DÜNYASI BULUŞMALARI' TOPLANTISINA KATILDI

12 Mart 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 63'den yüzde 75'lere çıkardıklarını açıklayarak, "2018'in Ocak ve Şubat ayı ile 2019 yılının Ocak ve Şubat ayını mukayese ettiğiniz zaman iki ayda biz dış finansman açığımızın 10.8 milyar dolar aşağıya çekecek bir dış ticaret dengemiz oluştu" dedi.

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen 'İş Dünyası Buluşmaları' toplantısına katıldı. Bolu Valisi Ahmet Ümit ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Pekcan'a kadınlar tarafından çiçek hediye edildi. Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki toplantıya Bakan Pekcan'ın yanı sıra AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Cumhur ittifakının AK Parti'li Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, protokol üyeleri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

  Toplantıda konuşan AK Parti'li Metin, Millet ittifakının adayı CHP'li Tanju Özcan'ı eleştirerek, "Sizlerin karşısına yaptıklarımızla çıkıyoruz lafla değil. Biz taş üstüne taş koyan bir anlayışla hareket ettik. Merak edenlere, onların başında da diğer ittifakın adayı geliyor, il başkanlığı, milletvekilliği ve bakan yardımcılığı görevlerinde Bolu'ya neler yaptığımızı broşür haline getirdik. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı" şeklinde konuştu.

  İş insanlarına seslenen Bakan Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 63'den yüzde 75'lere çıkardıklarını belirterek, "Dış finansman ihtiyacımızı azalmasına katkıda bulunduk. Aynı şekilde 2018'in üçüncü çeyreğinde dış ticaretin büyümeye katkısı 6.73, son çeyreğinde de dış ticaretin büyümeye katkısı 9.7'dir. Biz dış ticaretimize çok önem veriyoruz. 2019 yılının ilk iki ayında yaptığımız ihracatımız ve ithalatımız ile ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87 seviyesinde. 2018'in Ocak ve Şubat ayı ile 2019 yılının Ocak ve Şubat ayını mukayese ettiğiniz zaman iki ayda biz dış finansman açığımızın 10.8 milyar dolar aşağıya çekecek bir dış ticaret dengemiz oluştu. 2019 hedefimizde bundan böyle ihracatın ithalatı karşılama oranını yüksek tutmak ve bu yönde çalışmalarımıza yön vermek olacak. Hepinizin bu yönde desteklerinizi bekliyorum" diye konuştu.

  Bakan Pekcan'a toplantının sonunda TSO Başkanı Türker Ateş tarafından Köroğlu heykeli ile çeşitli hediyeler takdim edildi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.