KADINLAR KENDİLERİNİ SAVUNMAK İÇİN MUAYTHAİ ÖĞRENİYOR

SAKARYA'DA MUAYTHAİ'YE KADINLARDAN YOĞUN İLGİ

27 Şubat 2019

  Sakarya'nın Hendek İlçesinde Halk Eğitim Merkezi ve MuayThai Kulübünün ortaklaşa düzenlediği ücretsiz kursa katılan kadınlar kendilerini korumak ve zinde kalmak için muaythai öğreniyorlar.

  Her geçen gün taciz ve şiddet olaylarının artması sonucu çaresiz kalan kadınlar kendi kendilerini koruma ve savunma yöntemleri arayışına geçti. Kadınların MuayThai’den judoya kadar pek çok dövüş sporuna olan ilgisi çığ gibi büyüyor. Hendek ilçesinde açılan muaythai kursuna katılan kadınlar kendilerini savunmak için eğitim alıyor.

  Türkiye'de üç kadından birinin şiddet gördüğünü hatırlatan muaythai antrenörü Yasemin Erdem, kadınların kendilerini koruması sağlamak için ücretsiz kurs açtıklarını söyledi. Erdem, " Devletin imkanlarıyla ücretsiz olarak bu kursu açtık. MuayThai dirsek kullanabildiğimiz dizimizi kullanabildiğimiz tekme atabildiğimiz yakın temasta ayağını vurup güreşide içinde barındıran bir spor dalıdır. Bir kadının kendisini koruyabilmesi içinde bütün vücudunu kullanması lazım.  Kurst 3 ayda değişiklik yaparak 12 ay boyunca ücretsiz olarak Halk Eğitim Merkezi üzerinden kurs alabiliyorlar" diye konuştu.

  Muaythai eğitimine katılan kadınlardan Kübra Akbey, 4 aylık eğitimin ardından kendini savunabilecek duruma geldiğini anlatarak şöyle konuştu: "Buradaki kursta çok şeyler öğrendim ve hala kursa devam ediyorum devamda edeceğim. Kendimi savunacak kadar sporu öğrendim. İnşAllah  kötü bir şeyle karşılaşmam, karşılaşırsam da kendimi savunacak kadar eğitimimi aldım"

  49 yaşındaki Resmiye Yılmaz'da kendisini koruyabilecek olmanın mutluluk verici olduğunun altını çizerek, " Sporu çok sevdiğim için bu MuayThai sporunu merak ettiğim için geldim. Ortam çok güzel ve çok güzel şeylerde öğreniyoruz. Hocamız bütün taktikleri bizlere öğretiyor. Ayrıca spor yaparakta vücudumuzdaki ağrıları gideriyoruz. Burada hem sporyapıyoruz. Hem de savunma sanatını öğreniyoruz. Savunmaya nispeten hazırım. Bu sporu öğrenerek öz güvenim gelmiş oluyor ve kendimi koruyabileceğim duruma geldim" şeklinde konuştu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.