YERLİ VE MİLLİ SİBER GÜVENLİK ŞİRKETLERİ BOLU'DA BULUŞTU

TÜRKİYE SİBER GÜVENLİK KÜMELENMESİ SEKTÖR ZİRVESİ BOLU'DA YAPILDI

10 Şubat 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Bolu'da bir otelde düzenlenen 'Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi'nin kapanış programında konuşan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, siber güvenlik alanında Türkiye'nin kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesini hedeflediklerini açıklayarak, siber güvenlik alanındaki sektörlere destek vermek için yarışmalar ve projeler başlattıklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ile Türkiye'de siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi platformu tarafından Bolu Dağı'nda bulunan bir otelde düzenlenen 'Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi' sona erdi. Zirveye Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve sektör temsilcileri katıldı. Aralarında Türkiye'nin ilk yerli ve milli yazılımlarını hazırlayan Türk şirketlerinin de bulunduğu 120 sektör temsilcisi iki gün süren zirvede siber güvenlik alanında yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

  Toplantının kapanış oturumunda konuşan SSB Başkanı Demir, Türkiye'nin siber güvenlik alanında kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesini hedeflediklerini hatırlatarak, "Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren 100'e yakın firmanın 40'a yakın üniversitenin öğrenci kulüpleriyle desteklediği Siber Güvenlik Kümelenmesinde siber güvenlik yapılanmaları içerisinde kendi kendine yeten bir ülke olmamız en büyük hedefimiz. Sektörde yerli ve milli kapasite oluşturulması amacımızda şu anda çarklar dönerken, dünya devam ederken hali hazırda uzun süredir belirli sistemlerle, donanımlarla, yazılımlarla dışa bağımlı olduğumuz bir yapıya yeniden şekil vermenin zor olduğunun farkındayız" diye konuştu.

  Siber güvenlik alanındaki firmaların desteklenmesi için çalışmalar yapılacağını belirten Başkan Demir, şöyle konuştu:

  "Fikirler üretmek, onlara pazara hazır girişimlerde konumlandırmak amacıyla Siber Güvenlik Fikir Girişimcilik Yarışması, yeni girişim ve küçük şirketlerin büyük şirketlerle bağlantı kurması için KOBİ İnovasyon Yarışması, sektör temsilcilerinin ekosistem stratejilerini geliştirmeleri için, bir araya getirmek için çalışma grupları kurulması, kamu eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için Savunma Sanayi Başkanlığı çatısı altında siber güvenlik eğitimleri kurulması. İnsan kaynağı geliştirilmesi çalışması kapsamında Siber Kulüpler Birliği kurulması, staj programı, tez yarışması çalışmalarını başlattık"

   Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, küçük firmaları destekleyerek global şirket olma yolunda teşvik verdiklerini kaydederek, "Milli ve yerli teknolojileri destekleyeceğimiz hem de kamuda milli ve yerli teknolojilerimizin kullanımını artıracağımız bir yapı oluştu. Bunun da adresi dijital dönüşüm ofisi. Küçük firmaları destekleyerek global bir şirket olma yolunda ilerlemeleri için her türlü desteği ve teşviği veriyoruz" dedi.

  Zirvenin sonunda siber güvenlik alanında yerli ve milli yazılımlarla teknolojik atılımlar yapan 10 firmaya ödülleri verildi. Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ali Murat'a da Küme Özel Ödülü verildi.  Hacı Ali Murat ödülünü İsmail Demir'in elinden aldı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Taha Ali Koç'a katkılarından dolayı plaket hediye edildi.

   

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.