ENGELLİ HATİCE'NİN GÖZYAŞLARINI DİNDİRİN

APARTMAN YÖNETİMİNDEN ENGELLİ KADINA ŞOK KARAR

20 Ocak 2019

  HABER / MUTLU YUCA

  Bolu'da1.5 yaşında geçirdiği çocuk felci nedeniyle hareket güçlüğü yaşayan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan 42 yaşındaki Hatice Özdemir'i asansör olmaması nedeniyle kendisinden 5 yaş büyük ablası sırtına alarak apartmandan 4 kat aşağı indiriyor. Hayırsever bir vatandaşın apartmana asansör yaptırmak istemesine de bina yönetiminin karşı çıkmasına engelli kadın ağlayarak tepki gösterdi.

  15 yıldır Karamanlı Mahallesinde ablasının yanında yaşayan Hatice Özdemir'i ablası Kadriye Kaya, 4 katlı binadan sırtında taşıyarak dışarı çıkarıyor. Tedavisi için hastaneye gitmek ve günlük ihtiyaçları için dışarı çıkması gereken kardeşini sırtında merdivenlerden indiren Kadriye Kaya, dönüşte de yine asansör olmaması nedeniyle sırtında taşıyarak en üst kattaki evine götürüyor.

  Engelli kadının evinden rahat koşullarda çıkması için yazar ve astrolog olan Nuray Sayarı, binaya asansör yaptırılması için gerekli olan masrafları üstlendi. Bu kez de apartman yönetimi binanın zarar göreceği ve hırsız girebilir gerekçesiyle asansör yapımına karşı çıktı.

  Engelli kadın apartman yönetiminin asansör yapılmasına karşı çıkmasına ağlayarak tepki gösterdi. Engelli kadın, "Hastaneye gidemiyorum. Evden çıkamıyorum. Bir an önce asansörün yapılmasını istiyorum. Bana acı çektiriyorlar" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

  Apartman sakinlerinin hırsız gireceği gerekçesiyle asansör yapımına karşı çıktığını söyleyen Kadriye Kaya, "Binada problem olacağı gerekçesiyle komşular asansöre karşı çıkıyorlar. İlgisizliklerinden ve duyarsızlıklarından hiç memnun kalmadım. Çok üzgünüm. Bu durum onlarında başına gelebilir. Bizleri görmezden gelmelerine çok kırgınız" diye konuştu.

  Engelli kadının yardımına koşan hayırsever Nuray Sayarı'da apartman sakinlerinin asansör yapımına karşı çıkmasına tepki gösterdi. Sayarı, "Hatice kardeşimizin sokağa çıkması gerekiyor, doktora gitmesi gerekiyor.  Bu bina sahiplerinin kalbine merhamet diyorum. Asansörümüz bitti. Siz kendi aranızda para toplayıp bunu yaptırabilirdiniz. Ben asansörü yaptırdım. Lütfen izin verilsin takılsın" dedi.

  APARTMAN YÖNETİCİSİ ASANSÖR KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ

  Engelli kadının sorununu çözmek için belediye ve valilik nezdinde girişimlerde bulunduklarını anlatan Apartman yöneticisi Reha Çetinkaya, "Bu bina 1999 depreminde orta hasar gördü ve onarımdan geçti. Yeni deprem yönetmeliğine göre bu binanın dışına asansör yapılabilmesi için apartmandaki 10 dairenin onay vermesi gerekiyor. 3 daire penceresinin kapanacağı ve evine hırsız girer endişesiyle asansöre karşı çıkıyor. Apartmandaki tüm dairelerden asansör için onay alınmış dahi olsa binanın dışına yapılacak asansör için belediyenin onayının olması gerekiyor. Bunun için de belediyenin binadan gelip karot örneği yani beton örneklerini alıp binaya asansör yapılabilir diye onay vermesi şartı var. Bu bina geçmişte hasar gördü ve tadilattan geçti. Ben o ailenin mağduriyetini çözmek için çok gayret gösterdim ve teknik anlamda bunun bir yapılabilme şansı yok. O binanın dışına yapılacak asansör 150 kiloluk olacak. Bunun da binaya zarar verme riski var" diye konuştu. 

  2 yorum yapılmış

  • Asmak Asansör29 Ocak 2019 • 21:00

   Öncelikle bu duruma çok üzüldük. En kısa sürede asansörün yapılmasını umut ediyoruz. Müdür yardımcımız Mehmet Varlı’nın da yaşadığı (Tekirdağ) İlkent Sitesi’de eski binaydı ve tadilattan geçti. Bina 7 katlı ve asansörü var. Bizce firmaya, belediyeye ve oturanlara tekrar danışın. Hayır derlerse bizi arayın, Tekirdağ’dan montaja gelelim.
  • Asmak Asansör29 Ocak 2019 • 21:02

   İlk yorumda dediğimiz gibi montaj için: Telefon Numarası: 0282 260 48 23 Fax Numarası: 0282 260 58 95 Servis Numarası: 0533 433 80 06 asmak@asmakasansor.com Bu numaramızı arayın, yardımcı oluruz. Asmak Asansör Tekirdağ, saygıyla sunar.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.