SAFRANBOLU'YA UNESCO DOPİNGİ

24 YILDA 9 MİLYON 972 BİN ZİYARETÇİ İLÇEYE GELDİ

15 Aralık 2018

  Ahşap evleri, cami, han, hamam, çeşme, türbe ve lonca çarşıları gibi tarihi eserleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesi, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alındığı 1994'ten bu güne konaklamalı ve günübirlikçi 9 milyon 972 bin 48 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, UNESCO'ya alınışının 24. yılını kutluyor.
  Osmanlı mimarisini, şehir hayatını ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlı'nın parmak izi" olarak adlandırılan Safranbolu'da, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprülerle birlikte bin 400 tescilli eser yer alıyor.

  Safranbolu, 24 yılda konaklamalı ve günübirlikçi 9 milyon 972 bin 48 ziyaretçiyi ağırlarken ilçede yaklaşık 600 tarihi eser basit ve genel onarımlarla restore edilerek turizme kazandırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle ilçede restorasyon çalışmaları devam ediyor.

  Safranbolu Kaymakamı ve belediye başkan vekili Fatih Ürkmezer, UNESCO'nun desteğiyle tarihi ilçeyi korumaya devam edeceklerini söyledi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.