YARIM ASIRDIR AYAKKABI USTASI

56 YILDIR AYAKKABI USTALIĞINI ARALIKSIZ YAPIYOR

10 Aralık 2018

  Sakarya’nın Akyazı ilçesinde ayakkabı ustalığı yapan 69 yaşındaki Ziyafettin Şimşek, 13 yaşında çırak olarak başladığı mesleğini yarım asırdan fazladır sürdürüyor.

  Akyazı ilçesi çarşı içindeki dükkanında ayakkabıcılık yapan Ziyafettin Şimşek, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasındaki ayakkabıcılık mesleğini teknolojiye inat el emeği göz nuruyla yaşatmaya çalışıyor. Her sabah işyerine gelen Şimşek, ayakkabıları temizleyip makinenin başına geçip tamiratlarını yapıyor.  Çok sayıda çırak yetiştiren Şimşek artık yetiştirecek çırak bulamıyor.

  Ayakkabıcılık mesleğine 13 yaşında başladığını anlatan Şimşek, "Akyazı'da tellal bir abi vardı. Onun yanında başladım. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Sağlığım yerinde. Kendime de vatandaşa da yardımım olması için çabalıyorum. İşimi severek yapıyorum" diye konuştu.

  Meslek hayatında şimdiye kadar çok sayıda çırak yetiştiren Şimşek artık yetiştirecek çırak bulamadıklarını belirterek şunları söyledi:

  "Okullar 12 yıla çıktıktan sonra çırak yetiştiremiyorum. Ondan önce çok çıraklar yetiştirdim. Meslekte artık çırak yetişmiyor. Bir gün bu sanat biter. Sanatkar olmak ayrı bir şey. Sanatkarlar memleketin orta direğidir. Sanatkar yetişemiyor. Çocuklar okula gidiyor. Sanata girmiyorlar"

  Sağlıklı ayakkabı vurgusu yapan Şimşek, "Ayakkabılar insanın en iyi arabasından iyidir.  Suni ayakkabılar sağlıksız ayakkabılar. Suni ayakkabılar su alabiliyor. Ayakkabılar deri olsun. Vatandaşımız sağlığı için üç beş kuruş fazla versin. Ayakkabı insanın en iyi arabasından iyidir. İş ayakkabısı daha sağlıklı olmalı. Sağlık ayaktan geçer" dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.