KÜTÜKTE YETİŞTİRİYOR YURT GENELİNE SATIYOR

EVİNİN BODRUM KATINDA İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİYOR

7 Aralık 2018

  Zonguldak'ta, inşaattan arta kalan zamanını değerlendirmek için eşinin önerisiyle evinin bodrum katında 5 kütükte istiridye mantarı yetiştiren Recep Erhan Er, işini büyütüp yurt genelinde satışa başladı. Ereğli ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki 2 çocuk babası Er, inşaattan arta kalan zamanını değerlendirmek için eşinin istiridye mantarı yetiştirme önerisi üzerine internette konuyla ilgili araştırma yaptı. 

  İnternet üzerinden mantar tohumu temin eden Er, evinin bodrum katında, Düzce'den 2 yıl önce aldığı 5 kütükte istiridye mantarı üretmeye başladı. Zamanla işini büyüten Er, internet aracılığıyla yurdun dört bir yanına istiridye mantarı satıyor.

  "En büyük özelliği kütükte yetişmesi"

  Er, hobi olarak başladığı üreticiliği zamanla meslek haline getirdiğini söyledi. Bölgede kütük üzerinde istiridye mantarı üretiminin az olduğunu anlatan Er, şöyle konuştu: "İstiridye mantarı üretmeye 5 kütükle başladım. Şu an 80 kütüğe ulaştım. Kütükte mantar üretimi doğal yapıldığı için lezzeti de farklı oluyor. Tadı oldukça güzel, besin değeri de oldukça yüksek. Pek çok sağlık sorununa iyi geldiği uzmanlar tarafından açıklanıyor. Her türlü yemekte kullanılabiliyor. Az sayıda kütükle başlayıp çok sayıda kütüğe ulaşarak ürettiğimiz mantarı, çevremizdeki insanlar tüketmeye başladıkça değerini ve lezzetini anladı."

  Kilogramı 20 liradan satılıyor

  Er, kilogramı 20 liradan satılan mantara farklı bölgelerden talep geldiğini aktararak, "Bu mantar türü diğerlerinden oldukça farklı. İnsanlarımız internet üzerinden bu mantarı araştırabilir, bakabilir. Bu mantarın en büyük özelliği, kütükte yetişmesi. Lezzetini ve değerini bilen vatandaşlarımız bizlere mantar talebinde buluyor. İstiridye mantarı 10 günde bir ürün veriyor" ifadelerini kullandı. Hijyenik koşullarda ürettikleri mantara gösterilen ilgiden memnun olduğunu dile getiren Er, istiridye mantarı üretiminden keyif aldığını, zamanla üretimi daha da arttırmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

  1 yorum yapılmış

  • Kenan 7 Aralık 2018 • 17:11

   Slm recep bey tlf numaranı alabilirmiyim sizde mantar hakkında izin verirseniz bilgi almak istiyorum tlf 0546 976 7967
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.