CHP'Lİ BEYKOZ'DAN İHALE TEPKİSİ

BEYKOZ: BELEDİYE 1 MİLYON 300 BİN TL ZARARA UĞRATILDI

5 Aralık 2018

  Bolu Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erhan Beykoz, parti binasında düzenlediği basın toplantısında geri dönüşüm ihalesinde belediyenin 1 milyon 300 bin TL zarara uğratıldığını iddia etti.

  18 Nisan 2017 tarihinde ilk ihalesi yapılan geri dönüşüm ihalesine dikkat çeken Beykoz, " Yapılan ihaleyi bir firma, 122 bin artı KDV olarak aldı. Bu rakam bu güne kadar geri dönüşümde Bolu Belediyesinin önemli ihalelerinde olarak kayıtlara geçti. İhaleyi alan firma yılsonunda zarar ettiği gerekçesiyle işi bırakacağını açıklamış. Yapılan bildirim sonrası belediye yeniden ihaleye çıktı. İhale Boluspor’a 16 bin liraya verildi. Boluspor’un hepimizin ortak paydası olması sebebiyle aldığı ihaleye sesimizin çıkmaması doğaldır. Fakat Boluspor aldığı ihaleyi bir yıl evvel alan firmaya 25 bin artı KDV olarak yani 29.500 TL’ye vermesi kafamızı karıştırmıştır. Bunun matematiksel hesabı, belediyemizin aylık net 100 bin liranın üstünde zarara uğramıştır. Bunu yıllık olarak hesapladığımızda, Bolu belediyesi bu ihale ile 1 milyon 300 bin lira zarara uğratılmıştır. Böylesi çirkin ilişkilerin içinde Boluspor adının kullanılması üzücüdür. Bolu Halkı adına yapılan ihale ile ilgili Başkanlardan açıklama beklediğimizin altını çiziyoruz" diye konuştu.

  Belediyeye ait Tabiat Kalbi adlı şirketin bazı firmalardan milyonlarca lira alacağı olduğunu açıklayan Beykoz, "Bolu Halkının milyonlarca liralık alacağını kim nasıl karşılayacaktır?" diye sordu. Şirketle ilgili belediyeden açıklama beklediklerini söyleyen Beykoz, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Tabiatın kalbi şirketimizin son mali durumu nedir? Ne kadar alacağı vardır ve tahsil etme şansı var mıdır? Girdiği ihalelerle çoğu işi alan, bitiren şirketin kime ne kadar borcu vardır? Ekonomik olarak zor duruma düştükten sonra neden yönetim kurulu başkanı değişmiştir? Piyasada konuşulduğu gibi, alacağı olan firmalar iflas ettiyse, Bolu Halkının milyonlarca liralık alacağını kim nasıl karşılayacaktır?"

  CHP'li Beykoz, geçtiğimiz haftalarda belediyenin arşiv bölümünde yaşanan yangına da değinerek, "Elektrik kontağından çıktığı raporlara yansıyan Arşiv yangını hakkında da doyurucu bir açıklama yapılmamıştır. Hangi evrakların yandığı ve dijital ortamda olduğu iddia edilen arşivde zarar ne kadardır. Islak imza yerine dijital ortamda ki kayıtların karşılığı hakkında bilgi verilmemesi de manidardır" dedi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.