“YÜZDE 40 TEMSİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKINA SAHİP OLMASI

5 Aralık 2018

  Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Fatma Kubilay, yaklaşan yerel seçimler öncesinde daha çok kadın belediye başkanları, daha çok kadın muhtarlar çıkararak yönetimlerde yer almak istediklerini belirterek, kadınlara en az yüzde 40 temsil hakkı getiren değişikliğin gecikmeksizin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

  Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Fatma Kubilay, 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasada ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyaya öncülük edecek bir karara imza atarak Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu söyledi.

  “Bu nedenle bu tarih “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır” diyen Kubilay, 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadının parlamentoya girerek Parlamentoda kadınların temsil oranının % 4,5 olduğunu belirtti. Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin kadınların temsil oranı ile dünyada ikinci sırada yerini aldığını kaydeden Kubilay, “Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişlerdir. Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadın ve erkeğin eşit yurttaş olmasının gerekli olduğuna inanan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız bir çok gelişmiş ülkeden önce bu haklarını elde etmişlerdir. Kadın nüfusunun toplam nüfusun yarısını oluşturduğu ülkemizde kadınlarımızın filli olarak “eşit yurttaş “ olmadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamının arttırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan hakları ihlaline neden olmaktadır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamaması, siyasette eşit oranda temsil edilememesi her şey den önce bir demokrasi sorunudur” şeklinde konuştu.

  Yaklaşan yerel seçimler öncesinde daha çok kadın belediye başkanları, daha çok kadın muhtarlar çıkararak yönetimlerde yer almak istediklerini belirten Kubilay, “Mecliste de eşit sayıda yer alarak, ülkemizin yönetiminde var olmak istiyoruz. Türkiye’nin onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) 4.maddesinde yer alan taahhüdün yerine getirilmesi ve “eşit temsil için özel düzenlemelerin yapılmasını” istiyoruz. Kadının insan haklarının önündeki engellerin kalkması, yasal değişikliklerin yapılması, kadın erkek eşitliğinin sağlayacak toplumsal değişimin sağlanması için Anayasada, Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında, Parti Tüzüklerinde Seçilme Hakkımızı yaşama geçirmek üzere kadınlara en az %40 temsil hakkı getiren değişikliğin gecikmeksizin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.