TERSANE USTALARI KARASU’DA YETİŞİYOR

ONLAR GEMİLERDE ÇALIŞACAK GELECEĞİN USTALARI

27 Kasım 2018

  Sakarya’nın Karasu ilçesi’nde bulunan Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde geleceğin tersane ustaları yetiştiriliyor.

  Öğrenciler gemi kaynakçılığı bölümünde, hem su üstü hem su altında kaynak yapmayı öğreniyor. Okulda bir geminin ihtiyacı olan tüm branşlarda eğitim veriliyor.

  Öğrenciler gemi kaynakçılığı bölümünde hummalı bir çalışmayla gemi kaynakçılığı ve gaz altı kaynakçılığı öğreniyorlar. Okulda ayrıca mobilya ve iç tasarım, bileşim teknolojileri alanı, kimya teknolojisi, makine teknolojisi, elektrik elektronik alanları bulunuyor.

  Gemi kaynakçılığı bölümünün çok geçerli bir meslek olduğunu söyleyen Metal teknolojisi Alanı Öğretmeni Fırat Topdemir, “Burası sahil kasabası olduğu için öğrencilerimize gemi yapımı, gemi yaparken dikkat edilecek hususlar nelerdir bunun için ark kaynağı, argon kaynağı, bilazma kaynağı, oksigaz kaynağı ve bununla ilgili olarak mesleki bilgiler verilmektedir” dedi.

  Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, okulda yetişen geleceğin ustalarının rahat bir şekilde iş bulma imkanına sahip olacağını açıklayarak şunları söyledi:

  “Okulumuz 6 alanda 17 atölye ve 710 öğrencimizle eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle son  zamanlarda istihdama yönelik olarak okulumuzda yetişen öğrencilerimiz bir çok fabrikalarda kendilerine yer buldular. İlçemizde geçmişte bir tersane olması deneyimine de sahip olması ve ilçemizin bir ihtisas bölgesi ilan edilmesi olması ileride okulumuza talebin daha da artırılması, yetişmiş elemanların bulunması için büyük bir katkı sağlayacaktır. Kurslarımızda yetiştirmiş olduğumuz geleceğin kaynak ustaları, mobilya ustaları, makine ustaları gelecekte de çok rahat bir şekilde iş bulma imkanına sahip olacaklar”

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.