ÖZBEKİSTAN İLE TİCARÎ İLİŞKİLER

ÖZBEK TEMSİLCİLER BOLU'DAN YATIRIMCI BULMAK İÇİN TSO'YA GELDİ

20 Kasım 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özbekistan'ı ziyareti sırasında iki ülke cumhurbaşkanları arasında imzalanan 25 maddelik ticari fırsatlar sunan anlaşma sonrası Bolu ile Özbekistan’ın Hiva şehri de kardeş oldu. Bu kardeşliğin ilk adımı olarak Bolu’ya gelen Özbekistan temsilcileri Bolu TSO’da bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  Özbekistan’da çalışmak, Özbekistan’a yatırım yapmak isteyenleri bilgilendirmek üzere Bolu’ya gelen Özbekistan Ankara Büyükelçiliği’nden Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Alugbek Azamov ve Kültür Ateşesi Bobur Tagaev, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Bolu iş insanlarıyla buluştu.

  Bolu TSO’da Özbekistan’ın kültürel ve ekonomik altyapısını anlatan Azamov, Türkiye ve Bolu’dan Özbekistan’a yatırım yapılmasını istedi. Özbekistan’ın doğalgaz, altın, bakır, gümüş, uranyum ve otomotivde ihracat rakamlarının yükselişe geçtiğini belirten Azamov, Çin, Rusya, Kazakistan ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapılan ülkeler olduğunu söyledi.

  Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden Kültür Ateşesi Bobur Tagaev de Özbekistan’a sadece yatırım ve iş yapmak için değil, kültürel geziler için de gelinmesi gerektiğini söyledi. Tagaev pek çok şehrin Türkiye ile ortak değerler taşıyan şehirler olduğuna değinerek Köroğlu’nun da ortak bir miras olduğunu vurguladı.

  Bolu TSO Başkanı Türker Ateş Bolu’yu ve Bolu’da faaliyet gösteren firmalar ile sektörel dağılımları görsel bir sunumla Özbekistan temsilcilerine tanıttı. Bolu belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu da Özbekistan’ın Hiva şehri ile Bolu arasında yapılan kardeşlik protokolünü anlattı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.