ERDOĞAN ABD MEDYASINA YAZDI

ERDOĞAN, KAŞIKÇI CİNAYETİNİ WASHİNGTON POST GAZETESİNE DEĞERLENDİRDİ

3 Kasım 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, öldürülmesinden önce Kaşıkçı'nın yazdığı Washington Post gazetesi için "Suudi Arabistan'ın, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi hakkında hala cevaplaması gereken birçok soru var" başlıklı bir makale kaleme aldı.

  Makalesinde, Kaşıkçı'nın öldürülmesinin izahının mümkün olmadığının altını çizen Erdoğan, "Bu suç, Amerika Birleşik Devletleri'nde veya bir başka ülkede işlenseydi, o ülkenin makamları yaşanan olayı aydınlatırdı. Bizim farklı bir davranış sergilememiz söz konusu değildir. Hiç kimse bir daha bir NATO müttefikinin toprağında böyle bir suç işlemeye cüret etmemelidir. Eğer bu uyarıyı göz ardı edenler olursa, çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacaklardır." yorumunu yaptı.

  Suikast emrini Kral Selman’ın verdiğine inanmanın mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın dostça ilişkiler içinde olduğunu vurgulamak isterim. Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini Hadim ül-Haremeyn Kral Selman'ın verdiğine inanmam kesinlikle mümkün değildir. Riyad'la uzun yıllara dayanan dostluğumuz, gözlerimizin önünde işlenen bu planlı cinayeti görmezden geleceğimiz anlamına gelmemektedir." İfadeleri kullandı.

  Viyana Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Kaşıkçı cinayeti, Konsolosluk İşleri Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin açık bir ihlali ve suistimalidir. Sorumluların cezalandırılmaması halinde gelecek için çok tehlikeli bir emsal teşkil edecektir. Bu nedenle bazı Suudi yetkililerin, dostluğumuzun gerektirdiği biçimde adalet davasına hizmet etmek yerine Kaşıkçı'nın kurban gittiği planlı cinayetin üstünü örtme çabalarını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladık” dedi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.