SAFRANBOLU'NUN "KÜLTÜREL ARŞİVİ" BÜYÜYOR

ÜRKMEZER: DEV BİR ARŞİVE SAHİP OLDUK

27 Ekim 2018

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde 19 yıldır ''Kültürel Miras ve Korumacılık'' temasıyla düzenlenen "Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" sayesinde yaklaşık 15 bin belgeselin ve 60 bin fotoğrafın yer aldığı arşiv oluşturuldu.

  Kültürel mirasa sahip çıkmak amacıyla 1999'da ulusal düzeyde başlayan festival, 2004'te uluslararası boyut kazandı.

  Festival kapsamında yapılan belgesel ve fotoğraf yarışmalarına şimdiye kadar yaklaşık 75 bin eserle başvuruda bulunuldu. Toplam bin 622 belgesel ile 9 bin 862 fotoğraf ise festivalde yarıştı. 

  Her yıl belgesel dalında 9, fotoğraf alanında ise 6 esere ödül verilen yarışmayla Türkiye'deki kültürel mirasın geleceğe taşınması hedefleniyor. Adeta bir hazineye dönüşen belgesel ve film arşivi, ilçedeki tarihi Muallimler Birliği binasında yer alan Belgesel Film Müzesi ve Akademisi'nde korunuyor. Vatandaşlar, özel yapılmış cep sinemalarda belgeselleri yetkililer eşliğinde izleyebiliyor.

  Festival komite başkanı olan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Ürkmezer, festival kapsamında her yıl alanlarında uzmanlardan oluşan jüri önderliğinde ''Kültürel Miras ve Korumacılık'' temasıyla belgesel ve fotoğraf yarışması düzenlediklerini söyledi.   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.