SIĞINMACI ÖĞRENCİLER TÜRKÇE ÖĞRENİYORLAR

HEM TÜRKÇE’Yİ HEM TÜRK KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRENİYORLAR

8 Ekim 2018

  Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi kapsamında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi'nde 200 sığınmacı yeni dönemde Türkçe eğitim almaya başladı.

  Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, İHH ve Kadem işbirliği ile yeni eğitim öğretim yılını büyük bir coşkuyla karşılayan sığınmacı öğrenciler, okullarına kavuşmanın heyecanı içinde derslerini işledi.

  Eğitim merkezinde öğrencilere Suriye Geçici Eğitim Müfredatı uygulanıyor. Merkezde 110 ilkokul öğrencisi, 80 ortaokul öğrencisi, 10 anasınıfı öğrencisi olmak üzere 200 öğrenci eğitim görüyor.

  Okulda hafta boyunca öğrenciler 15 saat Türkçe öğretimi, 15 saat de Suriye geçici eğitim müfredatına uygun olmak üzere gönüllü eğitmenler tarafından Arapça dersi veriliyor. Merkezde eğitim öğretim faaliyetleri dışında çocukların Türkiye ve kültürüne uyum sağlamaları için rehberlik ve oryantasyon çalışmaları yapılıyor.

  Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Suriyeli öğrencilere Türkçe’yı öğrenebilmeleri, Türkiye’ye uyum sağlamaları için, savaşın etkilerini üzerlerinden atabilmeleri için destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.