ABD FLORANSA KASIRGASI İLE BOĞUŞUYOR

KASIRGA NEDENİYLE 14 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ, 3 MİLYON KİŞİ EVLERİNDEN TAHLİYE EDİLDİ

16 Eylül 2018

  ABD’nin doğu eyaletlerinde her geçen saat etkisini artıran kasırga Floransa’dan, milyonlarca kişi etkilendi. Fırtına nedeniyle 2 bin 500’den fazla uçuş iptal edilirken, 3 milyona yakın insan zorunlu olarak evlerinden tahliye edildi.
  Kasırganın vurduğu bölgelerde ABD ordusundan 10 bin askeri personelin acil kurtarma birimleriyle birlikte havadan ve karadan, tam donanımlı araç-gereçler ve helikopterler ile kurtarma çalışmalarına katıldığı, halkın tıbbi ve gıda ihtiyaçlarının karşılandığı açıklandı. Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), sağanak yağmur, sel ve rüzgarın da etkisiyle en az 14 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda ev ve iş yerinin hasar gördüğünü açıkladı. Kuzey Carolina'da yaklaşık 750 bin, Güney Carolina'da ise 120 bin ev ve işletmeye elektrik verilemediği belirtildi.
  ABD Sahil Güvenlik Komutanı Michael Himes, helikopter ekiplerinin Kuzey Carolina eyaletinin kıyı şeridinde zor durumda olan 50 kişinin havadan yapılan başarılı operasyonlarla kurtarıldığını açıkladı.
  Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Donald Trump'ın etkilenen bölgeleri önümüzdeki hafta ortasında ziyaret etmeyi planladığı duyuruldu. Trump’ın bölgeye seyahatinin kurtarma ekiplerini ve yetkilileri etkilemeyeceği belirtildi. Ulusal Kasırga Merkezi, Floransa'nın Kuzey Carolina, Güney Karolina, Virginia, Georgia, Tennessee, Kentucky ve Maryland eyaletlerinde iki üç gün daha şiddetini artırarak devam edeceğini açıklarken, Floransa’nın önümüzdeki hafta ortasına doğru Orta Atlantik eyaletlerine doğru ilerleyeceğini duyurdu.
  Yetkililer, bölgedeki at ve domuz çiftliklerinin sular altında kaldığını, çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu açıkladı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.