ÖĞRENCİLERDEN MİLLİ ROKET

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ GELİŞTİRDİKLERİ MİLLİ ROKETLE YARIŞMAYA KATILIYOR

12 Eylül 2018

  Karabük Üniversitesi Roket Takımı (KABUROT ) Türkiye Teknoloji Takımı tarafından organize edilen Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji yarışmalarından biri olan TEKNOFEST Roket Yarışmasına katılıyor. 

  Türkiye Teknoloji Takımı tarafından organize edilen Aselsan, Roketsan ve TAI gibi pek çok sanayi kuruluşu tarafından desteklenen TEKNOFEST Roket Yarışmasına Karabük Üniversitesi Roket Takımı (KABUROT) kendi imkanları ile yaptıkları Temren Roketi ile katılacak.

  Büyük çoğunluğu yerli imkanlarla geliştirilip üretilen roket, bir çok rapor ve testlerden geçerek alçak irtifa kategorisinde 100’ün üzerinde takımın arasından ilk 17 takımın içerisinde yer aldı. Temren roketi 4 kilogramlık faydalı bir yükü bin 500 metre yüksekliğe çıkarıp gövde ve yükü güvenli şekilde yere indirebiliyor.

  Üç temel gövdeden oluşan rokette burun konisi kısmında roketin havayı daha rahat delerek hava direncine maruz kalmadan ilerlemesi sağlanıyor.

  Yarışma 11-13 Eylül tarihleri arasında Roketsan’ın Tuz Gölü bölgesinde bulunan Hisar atış alanında gerçekleştirilecek. İki gün burada bulunacak olan takımlar ilk gün roketlerini jürilerin önünde montajlayacak. Sonraki gün ise atış izinlerini alan takımlar atışlarını gerçekleştirecekler.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.