KASTAMONU FESTİVALE HAZIRLANIYOR

SİYEZ BUĞDAYI FESİVALLE TANITILMAYA ÇALIŞILACAK

7 Eylül 2018

  Hitit buğdayı olarak bilinen “siyez” buğdayı Kastamonu’da üretim ve tanıtımı yapılıyor.

  İhsangazi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Kastamonu Siyez Evin'de düzenlenen basın toplantısında, cumartesi günü akademik ve tıp dünyasından uzmanların katılımı ile ilçede Siyez Festivali yapılacağını söyledi. 


  Festivali geleneksel hale getirmek istediklerini anlatan Canpolat, “ Festivalde, 'altın gibi değerli' dediğimiz siyezimizin, gerek tanıtımını gerekse akademik ve tıp alanındaki değerlendirmesini yapacağız." dedi.

  İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı da her il ve ilçenin kendine has değerleri olduğunu kaydetti. Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman ise Kastamonu'da siyez ekiminin yaygınlaştığını, Kastamonu genelinde 10 ilçede 42 bin dekar arazide siyez buğdayı ekimi yapıldığını belirtti. Yaman, ayrıca Türkiye'de siyez buğdayı dendiğinde Kastamonu, Kastamonu'da da İhsangazi’nin akla geldiğini ifade etti.


  Cumartesi günü yapılacak festival kapsamında alanında uzman kişiler tarafından verilecek konferansın ardından, siyez yemekleri yarışması gerçekleştirilecek. Halk oyunları gösterisi ve siyez ekiminin ardından eğlence düzenlenecek. Festival boyunca alanda siyez ürünlerinden oluşan stantlar açılacak.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.