TIBBİ BİTKİ ÜRETİMİNE AKADEMİK DESTEK

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİ 118 HEKTARDA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİYOR

4 Eylül 2018

  Yaklaşık bir yıl önce "tarladan laboratuvara" sloganıyla Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, kentin çeşitli bölgelerindeki 17 çiftçiye ulaşıldı. 
  Bu çiftçilerin arazilerine farklı türden 60'a yakın bitki tohumu dağıtılarak bulundukları coğrafyaya uygun şekilde ekim ve hasatları yapılıyor. 
  Elde edilen ürünler, Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma merkezinde hayvansal deneylerden geçirilerek ilaç sektörüne kazandırılıyor. Halk dilinde şeker otu, melisa çayı, ada çayı, hint yağı bitkisi, limon otu olarak bilinen yaklaşık 60 çeşit ürünün elde edildiği tarlalarda çiftçilerle uzun çaba sarf eden bitki uzmanları, yapılan çalışmaların karşılığını almaya başladı. 
  Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi  Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş,  yaptığı açıklamada, üniversitenin iktisatlaşma çalışmaları kapsamında tıbbi ve aromatik bitkiler, tıbbi mantar ve arıcılık ürünlerinde yaygınlaştırma çalışması yürüttüklerini belirtti. 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.