KOMŞUSUNA KIZDI EYALETİ YAKTI

ABD'NİN KALIFORNIYA EYALETİNDE 18 FARKLI NOKTADA ÇIKAN YANGINLAR SÖNDÜRÜLEMİYOR

11 Ağustos 2018

  ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 18 farklı noktasına yayılarak 800 binden fazla alanı kül eden orman yangınları 8 sivil ve 5 itfaiye erinin ölmesine sebep oldu.

  Kaliforniya’nın güneyinde 21 binden fazla kişi hızla yayılan yangından dolayı tahliye edildi. Ayrıca yerel mahkeme yangını çıkartma şüphesiyle bir kişiyi tutukladı ve soruşturma başlattı. Kundaklama yapmakla suçlanan Forrest Clark’ın adlı ABD vatandaşı için savcılık 1 milyon dolar kefalet isteminde bulundu.

  Yetkililerin bildirdiğine göre Clark, komşularıyla yıllardır süren anlaşmazlıklarının ardından yangını başlattı. Uzmanlar, yüksek sıcaklıkların ve şiddetli rüzgarların ormanı kurutarak yangının hızlıca yayılmasına sebep olduğunu açıklarken dumanlar Kanada’ya kadar ulaştı.
  Eyalet Afetle Mücadele Müdürlüğü ise, 600’den fazla itfaiye erinin 18’den fazla yere yayılan yangınlarla mücadele ettiğini açıkladı. İtfaiye erleri söndürme çalışmalarına yetişemeyince, askerler ve binden fazla hafif suç işlemiş mahkumlar yangın söndürme çalışmalarına yardım etmeye başladı. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan itfaiye ekipleri, yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.