DEVLET BAŞKANLARI NATO ZİRVESİ'NDE

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE ABD BAŞKANI TRUMP AYAKÜSTÜ SOHBET ETTİ

11 Temmuz 2018

  Belçika’nın başkenti Brüksel NATO Zirvesine ev sahipliği yapıyor. Liderler aile fotoğrafı ve hava gösterisi öncesi NATO Genel Sekreteri eşliğinde Jens Stoltenberg eşliğinde NATO'nun tarihini ve faaliyetlerini anlatan sergiyi gezdi.

  Liderler sergi alanını gezdikten sonra resmi törenin ve hava gösterisinin yapıldığı alana geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi açılış töreni ve aile fotoğrafının çekildiği alana gelirken, yanına gelen ABD Başkanı Trump ile birlikte alana yürüdü. İki lider uzun süre sohbet ederken, aile fotoğrafının ardından resmi törene geçildi.

  Törende açılış konuşmasını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg gerçekleştirdi. Stoltenberg ‘’Birlikte, eşi görülmemiş bir barış ve güvenlik dönemine ulaştık. Bugün, gelecek nesillerin aynı şekilde refah içinde yaşamaları için buradayız. Başarımızı, birliğimize, çözüme ve dünya değiştikçe değişme yeteneğimize borçluyuz" dedi.

  Stoltenberg’in konuşmasının ardından aralarında Atak helikopterlerinin de bulunduğu helikopterler, NATO’ya bağlı ülkelerin bayrakları ve askerlerinin bulunduğu tören alanı üzerinden 13 müttefik ülkeye ait 20 helikopter ile birlikte geçiş yaptı. Türkiye'den iki "T129" Atak helikopteri ilk kez uluslararası bir zirvede uçmuş oldu.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.