BU CAMİLER GÖZ KAMAŞTIRIYOR

AKÇAKOCA'NIN TARİHİ VE GÖRKEMLİ CAMİLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

9 Haziran 2018

  Çantı tipi camilere en iyi örneklerden biri Akçakoca’ya 15 km mesafede bulunan ve 1877 yılında Osmanlı Rus Savaşı ardından Artvin’den gelen Hemşinlilerin kurduğu ve Hemşin köyünde bulunan tarihi Hemşin Köyü Camii.

  Birinci katında taş işçiliği örneği, ikinci katında ise çantı tekniği kullanılarak inşa edilen cami 150 yıla yaklaşan bir geçmişe sahip.

  Minaresinin de ahşap olduğu Hemşin Camii, mihrap ve minberi, tavan işçiliği ile dikkat çekerken,Cami hakkında bilgiler veren Hemşin Köyü Muhtarı Ayhan Kibar, caminin iki kez restore edildiğini belirterek,şunları kaydetti.

  Akçakoca'nın Çayağzı köyündeki tarihi Osmanlı Mezarlığı'nda bulunan ve 1323 yılında Orhan Gazi tarafından çandı yöntemiyle yaptırılan cami ise , yaklaşık iki yıl önce restorasyon çalışmalarıyla orijinal haline dönüştürüldü.


  Restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Akçakoca Kaymakamlığı tarafından yaptırılan cami, 8 metre eninde, 12 metre yüksekliğe sahip. Orhan Gazi Camisi, bölgeye gelen yerli yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.


   Temeli olmadan inşa edilen yapılar, iri taşların üzerine kasnakların yerleştirilmesiyle sağlamlaştırılır. Hiç çivi kullanılmaması, bu yapıların en büyük özelliği olarak biliniyor.
  Çandı yönteminde kerestelerin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması amacıyla çivi tercih edilmiyor.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.