YURTTA HIDIRELLEZ COŞKUSU

BAHARIN MÜJDECİSİ HIDIRELLEZ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

6 Mayıs 2018

  Türk-İslam tarihinin önemli ve vazgeçilmez ritüelleri arasına adını yazdıran Hıdırellez, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli yöresel etkinlikler eşliğinde kutlandı.

   Hıdırellez kutlamaları yörelere göre farklılık gösterse de geleneklerin içerisinde ve yaygın olanları gül ağacının dallarına, içerisinde dileklerin yazıldığı notlar asılması, şekiller çizilmesi ve ateş yakıp üzerinden atlanması yer alıyor.

  Baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez, İstanbul'da renkli görüntülerle kutlandı. Ahırkapı'da gerçekleştirilen etkinliklerde, rengarenk kıyafetleri ve başlarına taktıkları çiçeklerle dikkat çeken vatandaşlar davul ve zurna eşliğinde doyasıya eğlendi.

  Edirne'de de benzer görüntüler vardı. Hıdırellez Şenlikleri kapsamında, boyalı yumurta tokuşturma yarışması düzenlendi

  Yozgat'ta da çeşitli etkinliklerle kutlanan Hıdırellez, halk oyunu ekiplerinin gösterisi ve yemek yarışmasıyla kutlandı.

  balıkesir'in Edremit ilçesinde, Hıdırellez dolayısıyla bölge halkı Edremit Çayı kenarına akın etti. Bölge sakinleri, taş ve odun parçalarıyla dileklerini simgeleyen figürler yaptı, Bazıları ise kağıt parçalarına yazdıkları dileklerini taşa sarıp Edremit Çayı'na bıraktı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.