MÜJDELER PEŞ PEŞE GELDİ

EMEKLİYE HER BAYRAM BİNER LİRA İKRAMİYE

1 Mayıs 2018

  Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda emekli, öğrenci, genç girişimci, Bağ-Kurlu, konut sahibi, devletle borçlu her kesimi ilgilendiren bir dizi karar alındı.

  Toplam maliyeti 24 milyar TL olarak reform paketini anlatan Yıldırım, "Türkiye son 10 yılda genç, orta yaşlı, kadın erkek 10 milyon vatandaşa istihdam sağladı. Ekonomide, vergilerde planladığımız, hedeflediğimiz değerlerin üzerinde ilk 3 ay sonuçları geldi " dedi.

  Yıldırım, alınan kararları ise şöyle sıraladı:

  --12 Milyon emekli ile devletten aylık alan şehit yakını, gazi, köy korucusu gibi tüm kesimlere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'ndan önce 1000 lira prim ödenecek. Ödeme ilk Ramazan Bayramı'nda başlayacak.

  -Maliye, gümrük, sigortayla, İl özel idareleri, belediyeler yani kamu kuruluşlarına borçlu vatandaşın vergi ve prim borçları yeniden yapılandırılacak.

  -Geçmiş 5 yıla ait matrah artışı yapanlara kolaylık getirilecek.

  -Geçmiş yıllara ait stoklarla ilgili düzenleme yapılacak. Stokta olup da, kayıtlarında gözükmeyenler için işletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriliyor.

  -Emeklilerin yüzde 15'lik destek priminden kaynaklı borçları tamamen siliniyor.

  -BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnafların sorunu çözülüyor. Borcu olsa da sağlık hizmeti almaya devam edecek.

  -3 ayda bir ödenen, aylık 266 TL'lik yaşlı aylığı 2 kat artırıldı. Aylık 500 TL'ye çıkarılan yaşlı aylığı üç ayda bir bin 500 TL olacak.

  -Çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen yaklaşık 500 bin üniversite öğrencisine teröre bulaşmamış, terörle iltisakı olmamaları şartıyla üniversiteye dönüş imkanı sağlanıyor. Tüm öğrenciler kapsamda olacak.

  -2000 yılından önce yapılmış yaklaşık 12-13 milyon binaya dönük imar barışı getiriliyor. Mülkiyet sorunu olan, tapusu bulunmayan binalara yapı kayıt belgesi verilecek. Başbakan Yıldırım bunun bir imar affı olmadığının altını çizdi. 

  -Hazine arazisini kullanan çiftçiler isterlerse kullandıkları araziyi 10 yıl sonra satın alabilecek ya da ecri misil süresini 10 yıl daha uzatabilecek. 

  -2,45: Yaş çay kilo fiyatı yaklaşık yüzde 16'lık artışla 2 lira 45 kuruş olarak açıklandı.

  Yıldırım muhalefetin "gömü mü buldunuz?" diye sorarak "yaygara" yapmaya başlayacağını söyledikten sonra kaynak sıkıntısı olmadığını vurguladı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.