MYANMARLI MÜSLÜMANLARIN DRAMI

18 BİN 523 HAMİLE VE 42 BİN 541 ÇOCUK SAĞLIK SORUNLARIYLA MÜCADELE EDİYOR

8 Ekim 2017

  Myanmar'da ordu ve fanatik Budistlerin zulmünden kaçan Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş sınırında açlık ve susuzluğun neden olduğu hastalıkların pençesinde yaşam mücadelesi veriyor.

  Avrupa Rohingya Konseyinden (ERC) yapılan açıklamada, Arakan'a bağlı Naikong Diya kıyısında yaklaşık 3 bin kişinin günlerdir aç şekilde Bangladeş'e geçmeye çalıştığı belirtildi. Yeterli paraları olmayan Arakanlı Müslümanların kendilerini komşu ülkeye geçirecek teknelere ücret ödeyemedikleri için sınır bölgesinde sıkışıp kaldığı ifade edilen açıklamada, çocukların temiz suyuna erişimi olmadığından ishale yakalandığı kaydedildi.

  Hamilelerin hijyenik koşullardan yoksun şekilde sınır bölgesinde doğum yaptığına dikkat çekilen açıklamada, hastalananların sayısının da günden güne arttığı uyarısı yapıldı. Sosyal medyada yayımlanan bir görüntüde Arakanlı Müslümanların Bangladeş sınırındaki çaresiz bekleyişleri gözler önüne serildi.

  Son saldırılarda 200'den fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi. Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslüman'ın yüzde 84'ü çevre ülkelere sığındı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.