ANİ DOĞUM TUVALETTE YAKALADI

33 HAFTALIK HAMİLE KADIN DOĞUMU TUVALETTE YAPINCA BEBEĞİNİ KAYBETTİ

1 Ekim 2017

  Konya’da eşine az rastlanır türden bir olay yaşandı. Selçuklu ilçesinde meydana gelen olay, büyük şaşkınlık yarattı.

  33 hafta önce hamile kalan L.K. isimli kadının önceki gün öğlen saatlerinde tuvalet ihtiyacını giderdiği sırada bir anda doğum yaptığı ve bu sırada dünyaya gelen bebeğinin tuvalete düştüğü ileri sürüldü.

  Kadının ani gelen doğum sonrası yakınlarından yardım istediği ve olayın 112 acil sağlık ekiplerine bildirildiği belirtildi. Söz konusu eve gelen sağlık ekiplerinin yaptıkları kontrolde, tuvalete düşen bebeğin hayatını kaybettiğini belirlendi.

  Doğum yapan kadının ise ambulansla Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Talihsiz kadının ilk çocuğunu 5 yıl önce ölü olarak dünyaya getirdiği ve ikinci çocuğunu da bu inanılmaz olayla kaybettiği öğrenildi.

  Olay sonrası adrese sevk edilen polis ekipleri evde incelemelerde bulundu. Polis ekiplerinin incelemelerinin ardından bebek bir beze sarılarak evden çıkarılarak cenaze aracına konuldu. Bebeğin cesedi otopsi yapılmak üzere Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

  "BU TARZ VAKALARDA EN ÖNEMLİ ŞEY KRİMİNAL OLUP OLMAMASIDIR"
  Yaşanan olayı değerlendiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal, bu tarz vakalarda en önemli şey, vakanın adli veya kriminal olup olmamasının çok önemli olduğunu söyledi. Ünsal şöyle devam etti;

  “Bu tarz doğumlardaki en önemli şey çocuğun canlı doğup doğmaması adli muayenede anlaşılır en önemli şey bu bazen kriminal olaylarda olabilir. Bu aslında hastanın doğum ağrısını fark etmeyip hastaneye yetişememesi esasında ilginç bir vaka. Yani normalde bir annenin doğum ağrılarının başlaması ile bitişi arasında 10-12 saatlik bir süre olur ve hastaların yüzde 99’u sağlık kurumuna ulaşır.”

  Hamile kadınlara bir de uyarıda bulunan Ünsal, annenin tuvalet ihtiyacı olarak hissettiği şeyin yaklaşan doğumun habercisi olabileceğini söyledi.

  “Esasında bazen hekim olarak rastlıyoruz. Sağlık kurumlarında biz şunu yaparız; anne tuvaletim geldi dediği zaman hissettiği tuvalet hissi değil esasında. Doğum kanalına girmiş çocuğun baskısından anne tuvaleti gelmiş gibi hissediyor. Bu da özellikle beşinci aydan sonra gebe annelerin özellikle kendilerine ve yakınlarına şunu söylemek isterim. Eğer öyle beklenmedik ani bir refleks gibi bir tuvalet ihtiyacı hissettikleri zaman tuvalete gitmesinler. O tarz ani bir tuvalet ihtiyacı söyledikleri zaman mutlaka sağlık kuruluşlarına gelsinler. Biz de hastaları doğumhanelerde takip ederken, tecrübelerimizden biliyoruz, hasta 'benim tuvaletim geldi' der, 'tuvalete gitmek istiyorum' der. Biz izin vermeyiz. Çünkü muayene ettiğimiz zaman hastanın tuvaleti zannettiği şey bebeği olmuş olur çoğu zaman ve bebek doğduğunda bir tuvalet ihtiyacı olmadığı anlaşılır"

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.