İBADİ’DEN SERT AÇIKLAMALAR!

IRAK BAŞBAKANI EL-İBADİ: “REFERANDUMU TANIMAYACAĞIZ”

26 Eylül 2017
İBADİ’DEN SERT AÇIKLAMALAR!

  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi referandum ile ilgili bir açıklama yaptı.

  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi,Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandumun gerçekleştirilmesinde sorumluluğu bulunan yetkililere karşı gerekli tedbirleri artıracaklarını söyledi.

  İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Referandumun yapılması büyük riskti. Bu, Federal Mahkemenin kararına rağmen yapıldı. Anayasal değil ve sonuçlarını tanımayacağız." dedi.

  "BUNUN SONUCUNU TANIMAYACAĞIZ"

  "Referandum hiçbir uluslararası destek bulmadan gerçekleştirildi." diyen İbadi, "İlginçtir ki hiçbir gözetime tabi tutulmayan referanduma karar verenler sonucunu da kendileri açıkladı. Bunun sonucunu asla konuşmayacağız, tartışmayacağız ve tanımayacağız." ifadelerini kullandı.

  Merkezi yönetimin referandum ihlaliyle ilgili yeni adımlar atacağını aktaran İbadi, şunları kaydetti:

  "YETKİLERİMİZİ KULLANACAĞIZ"

  "Maalesef ki referandum, mezhepçi ve etnik temelli duyguları harekete geçirdi. Buna rağmen Kürt vatandaşlarımızın güvenliğinden vazgeçmeyeceğiz ancak referandumun sorumlularından da hesap soracağız. Onlara yönelik tedbirlerimizi daha da artıracağız. IKBY'de de tüm federal yetkilerimizi kullanacağız ve oradaki vatandaşların güvenliğini sağlayacağız. IKBY denetimindeki üç vilayet ve tartışmalı bölgelerdeki vatandaşlardan referandum sırasında çok sayıda şaibe, zorla oy kullandırma ve tehcir ettirme şikayetleri aldık. Tartışmalı bölgeler de anayasa yoluyla çözülene kadar merkezi yönetime geri dönmek zorunda. Irkçı ve mezhepçi devletin kurulmasını kabul etmeyiz. "

  1 yorum yapılmış

  • mehmet hamit Ahıshalı26 Eylül 2017 • 12:43

   "Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir"Bütün bu olayların başlangıcı kerkük'de tapu dairelerinin ve nufus müdürlüklerinin niçin yağmalandığı ve yandığı sorusunu sormayan,düşünmeyen maalesef ülkeyi yönetme görevine sahip olmuş ama kimlere ve hangi zihniyete hizmet ettiği sorgulanmayan,sorgulanamayan insanlara aittir.Ayet-i kerime derki;Kendi menfeatlerini başkalarının mazarratlarında arayanlar kendi helak ve hasarlarını hazırlamış olurlar.Bekeleyecek v
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.