İRAN'DAN FÜZE DENEMESİ

TRUMP'A MEYDAN OKUYAN İRAN, ORTA MENZİLLİ BİR FÜZE DENEMESİ YAPTI

23 Eylül 2017


  İran’da 2 bin kilometre menzilli Hurremşah isimli füzenin fırlatılma anı devlet televizyonunda gösterildi. Testin ne zaman yapıldığı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

  ABD Başkanı Donald Trump BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada İran’ın nükleer programını ve 2015 yılında İran’la yapılan anlaşmayı tenkit etmişti. Cuma günü İran Devlet Başkanı Ruhani, askeri tören sırasında yaptığı konuşmada İran’ın caydırıcı askeri gücünü artıracağını söylemişti. Birden çok savaş başlığı taşıyabilen orta menzilli füze Hürremşah Tahran’da dün yapılan askeri törende gösterilmişti.


  ABD, geçen Temmuz ayında, terör teşkilatlarını desteklemekle suçladığı İran’in balistik füze programlarına karşı yeni yaptırımlar açıklamıştı. ABD İran’ın Ocak ayında yaptığı balistik füze denemesinin 2015 yılında altı ülke ile yaptığı, nükleer programını sınırlaması karşılığında yaptırımların hafifletilmesi anlaşmasının ruhunu ihlal ettiğini belirterek yaptırım kararı almıştı.


  ABD Başkanı Trump, İran’ı küçük haydut rejimler grubuna eklemiş ve İran’ın nükleer programının ABD’yi rahatsız ettiğini söylemişti. İran Devlet Başkanı Ruhani ise Trump’ı “uluslararası siyasete yeni gelen külhanbeyi” olarak nitelemişti. 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.