YÜREK BURKAN GÖRÜNTÜLER!

HERKES OKULA ONLAR İŞE… KIZ ÇOCUKLARINA ZİL TARLADA ÇALDI 

18 Eylül 2017

  Türkiye genelinde 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi bugün çalan zille başladı. 17 milyon öğrenci, 1.5 milyonu aşan öğretmen ile uzun bir tatilin ardından okullara gitti. Ancak bu 17 milyon öğrenci kadar şanslı olmayan öğrenciler de vardı.

  Çukurova'nın bereketli topraklarına ekmek parası için göç eden Doğu ve Güneydoğu Anadolulu tarım işçilerinin çocukları, okulun açılmasına rağmen tarlada çalışmaya devam ediyor.

  40-50 lira yevmiye ile çalışan tarım işçilerinin çocukları aile ekonomisine katkıda bulunmak için zil çalsa da okul yerine tarlada iş başı yapmak zorunda kalıyor. Tarım işçilerinin çocuklarından bazıları okula 1-2 ay sonra başlarken, bazıları onlar kadar da şanslı olmadığı için okulu bırakmak zorunda kalıyor.

  Yaşları 13 ile 18 arasında değişen 10 kız çocuğu yaşıtları en güzel kıyafetlerini giyip, en yeni kırtasiye malzemelerini alarak okulun yolunu tutarken, onlar sabahın 05.00'inden akşam 18.00'e kadar en az 9 saat olmak üzere Adana'nın sıcağında çalışmak zorunda kalıyor. Çocuklar okula gidip iyi bir gelecek elde etmek yerine aile ekonomisine katkıda bulunmak için neredeyse 13 saat çalışıyor. Lahana tarlasında ot yolan kız çocukları okumak istiyor ancak maddi imkansızlık el vermiyor.
   

  İstanbul'da da benzer görüntüler yaşandı. Fatih'te de yaşıtlarının okula başladığı bugün, kağıt toplayarak para kazanmaya çalışan bir çocuğun, boyundan büyük çuvalı taşırken yaşadığı zorluk kameraya yansıdı.

  Beyoğlu'nda ise, Şişhane Metro İstasyonu'nda mendil satan bir çocuğun tezgahının başında uyuduğu anlar görüntülendi. Küçük işçilerin para kazanmak için yaşadığı zorluklar yürek burktu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.