DOMATES İHRACATI BAŞLAYACAK GİBİ…

RUSYA’NIN DOMATES AÇIKLAMASI ÜRETİCİYİ UMUTLANDIRDI 

17 Eylül 2017

  Yaşanan uçak krizi sonrası son 2 senedir kapalı olan Rusya pazarı nedeniyle seralarda üretilen domatesler salçalık olarak kullanılırken, salçalık domates üreticileri de bu durumdan fiyatların düşmesi nedeniyle etkilenmişti.

  Domates üreticilerini en azından umutlandıran bir açıklama yapan Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko Antalya’da katıldığı bir toplantıda, Türkiye'den domates ithalatına ilişkin kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik ülkesine dönüşte girişimlerde bulunacaklarını dile getirmişti.

  Yapılan bu açıklama doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkilenen salçalık domates üreticilerini de umutlandırdı. Salçalık domates üreticileri Rusya pazarının açılması halinde en azından önümüzdeki seneye daha umutlu bakabileceklerini söylerken, bu sene için bir beklentilerinin olmadığını anlattı.

  “Sera domatesi üreten arkadaşlarımıza da faydası olur. Çünkü Rusya 2 senedir bizden domates almıyor. Diğer bütün sebze meyveleri alırken sadece domates almıyordu. Bizden domates almasını isteriz ama bize anca seneye faydası olur. Geçen sene seralardaki domatesler Rusya’ya satılamadığı için seradaki domatesleri salça fabrikalarına getirdiler. Biz salçalık domates üreten çiftçiyiz. Seralarda elde kalan domatesler bizi de etkiledi.”

  “Domates bizde alternatif bir ürün. İlimizde, ovamızda yetişen ürün mevsimlik bir üründür. Yani bir Antalya gibi, bir Kumluca gibi serada yetiştirilen bir ürün değil. Şuan için bizim tarlalarımızdaki domates kalkmak üzere, salça fabrikalarına gitmek üzeredir. Çiftçimiz zaten yine aynı perişanlığı yaşamıştır. Yani bundan sonra bizim çiftçimiz, Rusya’nın domates alımında bir alternatif beklentisi olamaz. Dediğimiz gibi bizdeki domates sera değil, sanayiye dayalı bir ürün olduğu için sanayiye gitti, sanayicilerimiz bağlantılarını yaptı. Şuan için çiftçimizin önünde bir beklentisi yok”

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.