MİLLİ TREN 2019’DA RAYLARDA

BAKAN ARSLAN SAKARYA’DA TÜVASAŞ’I ZİYARET ETTİ

11 Eylül 2017

  Bir dizi ziyaret için Sakarya’ya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın son durağı Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) oldu. Bakan Arslan'a ziyaretinde Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın eşlik etti.

  Bakan Arslan, burada vagon üretim hattı ve vagonlarda incelemelerde bulunarak yetkililerden brifing aldı.

  "Anadolu" isimli vagonu inceledikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Arslan, demir yollarını devlet politikası haline getirdiklerini ve bu konuda çok önemli mesafeler alındığını kaydetti.

   

  AK Parti Hükümetiyle Türkiye’de başlattığımız demiryolu seferberliği kapsamında malumunuz demir yolları devlet politikası haline geldi. Özellikle demiryolu alt yapısı konusunda çok ciddi mesafeler kaydettik. Dünyanın sekizinci, Avrupa’nın altıncı yüksek hızlı tren işletmecisi ülke haline geldik. Ancak bununla yetinmeyerek demiryolu araçlarını çok daha modern teknolojilerle üretmek ve daha da önemlisi yerli ve milli tren üretmek konusunda hükümetimizin bir seferberliği vardı bu çerçevede çok önemli mesafeler kat ettik.

  Milli trenin prototipinin üretildiğini belirten Bakan Arslan, 2019 yılında yerli ve milli trenin raylara indirileceğini ifade etti.

  “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki Türkiye’deki milli trenin prototipi ürettik kompanetlerin şu anda üretimleri devam ediyor insallah Allah 2019 yılı içerisinde biz Türkiye’de üretilen milli ve yerli treni raylara indirmiş olacağız. Hem kendi ihtiyacımı karşılayacağız hem de yurt dışına ihraç yapabilecek hale gelmiş olacağız. Milli trenimizin hızı 160 km. bölü saat, alüminyum gövde olacak, en az yüzde 60 lık kısmını içeride Türkiye’de üretmiş olacağız dolayısıyla yüzde 51’i de geçtiğimiz için yerli ve milli tren olarak inşallah Allah 2019 da trenimizi raylara indireceğiz.”

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.