MÜLTECİLERİN DÖNÜŞLERİ SÜRÜYOR

KURBAN BAYRAMI'NI ÜLKELERİNDE GEÇİREN SURİYELİLER TÜRKİYE'YE DÖNÜŞ YAPMAYA DEVAM EDİYOR

6 Eylül 2017

  İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve bayram için 15 Ağustos'tan itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Halep'e bağlı Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Bab ve Cerablus gibi güvenli bölgelere giden Suriyelilerden yüzlercesi daha Türkiye'ye döndü.

  Gümrükteki işlemlerin ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca tampon bölgeye kurulan çadırlara alınan Suriyeliler, Göç İdaresi İl Müdürlüğü ve polis ekiplerinin nezaretinde Suriye plaklı minibüslerle Öncüpınar Sınır Kapısı'na getiriliyor.

  Suriyelilerin, burada gümrük muhafaza ekiplerince yapılan kontrolün ardından Türkiye'ye girişlerine izin veriliyor.

  Türkiye'nin verdiği izin sayesinde uzun zamandır görmediği yakınlarıyla bayramı geçirme imkanı bulduğunu anlatan Suriyeli Vesim Faraci, bu tür imkanların yıl içerisinde belirli aralıklarla tekrarlanması gerektiğini ifade etti.

  Hamide Şeyhhasan da yaklaşık 3 yıl önce geldiği Türkiye'de Gaziantep Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde eğitim gördüğünü belirten Faraci, bayramı ülkesinde ailesi ve yakınlarıyla geçirebildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.

  Öte yandan, Suriyelilerin Türkiye'ye dönüş yapmaya başlaması ve ülkenin çeşitli bölgelerinden gönderilen insani yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluğa neden oldu. Kapıdaki araç kuyruğu 2 kilometreye ulaştı.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.